banner15

Bolat: Aralık işkence ayı oldu

MÜSİAD Başkanı Bolat, son 11 yıldır Aralık aylarının Çin işkencesi gibi olmaya başladığını söyledi.

Bolat: Aralık işkence ayı oldu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Bolat, AB’nin, müzakere sürecinde Kopenhag kriterlerini tamamen yerine getiren ve Maastricht kriterlerinde ciddi mesafe kaydeden Türkiye’ye karşı haksızlık ettiğini söyledi.

 

Bolat, şöyle konuştu: “Aralık 1995’te Gümrük Birliği’nin onaylanıp onaylanmayacağı konusu, Aralık 1997 Lüksemburg Zirvesi’nde Türkiye’ye aday üyelik verilip verilmeyeceğine yer verilmedi. Aralık 1999’da Helsinki’de aday üyelik verilip verilmeyeceği ve aday üyelik statüsü verildi, Aralık 2002’de Kopenhag’da iki yıl bekleme süresi verilip gözden geçirme kararı verilmişti. Aralık 2004 Brüksel, Ekim 2005 Lüksemburg zirveleri ve Aralık 2006 Finlandiya Zirvesi. Adeta son 11 yıldır aralık ayları Türkiye için AB ile ilişkilerde işkence dönemi gibi olmaya başladı, bir nevi sanki Çin işkencesi gibi sürekli.”

‘YOL AYRIMINA YAKLAŞILIYOR’


MÜSİAD Başkanı Bolat, Türkiye’nin müzakerelerde hızlı gideceğinin anlaşılması üzerine bloke edildiğini belirterek, “Türkiye-AB ilişkileri, aslında giderek bir yol ayrımına doğru yaklaşıyor. Türkiye’nin bu noktada, mutlaka AB ilişkilerindeki yol haritasında B planını hazır tutması lazım. Bu şekilde müzakerelerin ilerlemesi mümkün değil” diye konuştu.

‘AB, TÜRKİYE İÇİN BİR KADER MESELESİ DEĞİL’


Ömer Bolat, Türkiye’nin birlik ve beraberlik içinde ortak bir tutum sergilemesinin pazarlık gücünü artıracağının altını çizerek, şöyle dedi: “Birbirimize düşmemiz; kendi kalemize gol atmak demektir ve Türkiye’den ağır tavizler bekleyen çevrelerin ekmeğine yağ sürmek anlamına gelecektir. Bu oyuna düşmemek lazım. Ama her Aralık ayında bu şekilde,Türkiye’ye yönelik dayatmalar karşısında ülke ve toplum olarak şahsiyetli ve haysiyetli bir tavır içinde olmamız lazım. Çünkü AB, Türkiye için bir kader meselesi değil.”
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35