banner15

Bölgesel savaş planı

İsrail, İran'ın "nükleer tehditi" bahanesiyle hem İran hem de Suriye’ye karşı savaş hazırlığında olduğu bildirildi.

Bölgesel savaş planı

İsrail, İran’ın “nükleer tehditi” bahanesiyle hem İran hem de Suriye’ye karşı savaş hazırlığında olduğu bildirildi. ABD’li “The Sunday Times” gazetesine konuşan İsrailli askeri ve siyasi kaynaklar, “Tahran ile Şam’a karşı savunmanın, İsrail savunma gündeminin öncelikli maddesi” olduğunu ve “konunun, Filistin’den bile daha fazla önem arzettiğini” ifade ettiler.

 
Yeni strateji
 
ABD’de yayımlanan “The Sunday Times” gazetesinin haberine göre, İsrail Başbakanı Ehud Olmert hükümetinin, Lübnan saldırılarının ardından hızla yitirdiği halk desteği nedeniyle bu türden bir adım atmasının “muhtemel” olduğunu belirten İsrailli kaynaklar, “Hizbullah ile çatışmalar, İsrail’e askeri stratesini yeniden gözden geçirme ihtiyacı duydu. Buna göre kilit nokta, İsrail’in, teröre destek veren bu iki haydut devletin yerine, Gazze ile Batı Şeria’daki Filistinli militanlara çok fazla odaklandığı meselesi oldu. İsrail Devleti’nin varlığı açısından büyük tehlike arz eden Tahran ile Şam’a karşı savunma, İsrail savunma gündeminin öncelikli maddesi. Hatta bu konu, Filistin meselesinden bile öncelikle önem arzediyor” diye konuştular.
 
Geniş ölçekli savaş
 
İsrail Ulusal Güvenlik yetkilileri ise, “İran’ın nükleer faaliyetlerini sürdürmesi, savaşa ramak kaldığının bir göstergesidir. Kısa bir süre öncesine kadar İran’ın nükleer tesislerine yönelik hava saldırıları planı yapılmış, fakat masada bırakılmıştı. Fakat, İran’ın Lübnan savaşı sırasındaki tutumu, savaşın sadece İran’la sınırlı kalmaması gerektiğini gösterdi. Bölgedeki tehditler açısından Suriye de, önemli bir oyuncu” ifadelerini kullandılar.
 
İran ile Suriye’ye yönelik saldırı planları çerçevesinde İsrail Savunma Bakanlığı’nın yeni bir komanda birliği de kurduğu ifade edilirken, “Kfir” (Yavru Aslan) diye adlandırılan bu birliğin, özellikle Suriye askeri komutasını çökertmek için kullanılacağı öğrenildi. Savunma Bakanlığı’ndan ismini vermek istemeyen bir yetkili, “Kfir; Suriye’nin, Hizbullah gerillalarından çok daha iyi eğitimli komandolarını etkisiz hale getirmek için kuruldu” ifadesini kullandı.
 
Şin Bet şefinin iddiası
 
Diğer yandan İsrail iç istihbarat örgütü “Şin Bet” şefi Yuval Diskin, bazı Hizbullah gerillalarının Gazze Şeridi’ndeki Filistinli militanlarla Mısır’daki Sina Yarımadası’nda yaz başında askeri talim yaptıklarını iddia etti. Hizbullah örgütünün, Gazze’deki Filistinli militanlara, Sina Yarımadası’nda yaz ayı başında askeri eğitim verdiğini iddia eden Şin Bet şefi Lübnanlı örgütün Filistinli militanlara ayrıca, silah yardımı yaptığını da öne sürdü.
 
“Sina Yarımadası bir terör üssü haline geldi” diyen Diskin, “Bölge silah kaçaklığı için bulunmaz bir cennet. İstihbarat kaynaklarımız, bugüne değin Sina Yarımadası’ndan Gazze Şeridi’ne yüzlerce kısa menzilli Katyuşha füzesi ile uzun menzilli tanksavar, roket rampası, 15 ton patlayıcı, 15 bin tüfek ve 4 milyon askeri teçhizat kaçırıldığını tespit etti” dedi.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48