banner39

Bolivya Liderinden 3 ayda ikinci istifa

Bolivya Devlet Başkanı Carlos Mesa, ülkede petrol sanayisinin millileştirilmesi isteyenlerin geçen ayın ortalarından beri sürdürdüğü gösteriler üzerine bugün istifa etme kararı aldı. Mesa, radyo ve televizyondan yayımlanan açıklamasında, ''elinden g

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bolivya Liderinden 3 ayda ikinci istifa

Bolivya Cumhurbaşkanı Carlos Mesa, anayasa reformu ve enerji sektörünün millileştirilmesini talep eden kitlesel protesto eylemleri nedeniyle istifasını açıkladı. Mesa, radyo ve televizyondan yayımlanan açıklamasında, ''elinden geleni yaptığını'' belirterek, devlet başkanlığından istifa etme kararı aldığını söyledi. Mesa, artık yapabileceği birşey kalmadığını söyledi. Daha önce, başkent La Paz'da, cumhurbaşkanlığı sarayı yakınlarında protestocular ile polis arasında çatışma çıkmış, Carlos Mesa sarayı terk etmişti. Ülkenin yerli halkı ve sol gruplar başkent La Paz'da haftalardır gösteri yapıyordu. Protestolar nedeniyle Mesa, Mart ayında da istifasını vereceğini açıklamıştı. Ancak bu istifa teklifi Kongre tarafından geri çevrilmişti. Bu kez istifanın kabul edilip edilmeyeceği belirsiz. Kongre'nin bugün toplanarak konuyu görüşebileceği belirtiliyor. BBC La Paz muhabiri Kongre'nin istifayı kabul etmesinin ülkedeki krize son vermeyeceğini, Mesa'nın yerine geçecek olan Kongre Başkanı Hormando Vaca Diez'in göstericiler tarafından istenmeyen bir isim olduğunu belirtiyor.

Doğal gaz kavgası

Bolivya'da aylardır devam eden eylemler ekonomik sorunlara ve doğal gaz sektörüne odaklanıyor. Genel olarak Bolivya'nın en yoksul bölgesi olan batıda yaşayan sol eğilimli gruplar, doğalgaz sektörünün millileştirilmesini talep ediyor. Bu kesimler ayrıca, yerli halka daha fazla anayasal hak tanınmasını istiyor. Enerji sanayinin kurulu olduğu doğu eyaletlerinde ise, yabancı yatırımın devamının yanı sıra, daha fazla özerklik isteği öne çıkıyor. Eylemler, geçen ay Güney Amerika'nın ikinci büyük doğal gaz üreticisi olan ülkedeki yabancı şirketlere ek vergiler getirilmesi ardından alevlendi. Ülkenin batısındaki eylemciler alınan önlemlerin yeterli olmadığını savunarak sokaklara döküldü. La Paz'a giden yollarda kurulan barikatlar da kente gıda ve yakıt naklini etkilemeye başladı. Mesa bu tartışmalara nokta koymak amacıyla geçen hafta bir anayasa değişikliği paketini gündeme getirmişti. Ancak önerilen değişiklikler yeterli bulunmadı.

Zengin doğalgaz rezervlerine sahip

Başkent La Paz'da, 1997'den beri yabancı şirketlerin elinde olan petrol sektörünün devletleştirilmesini ve Devlet Başkanı Mesa'nın istifasını isteyen yaklaşık 80 bin protestocu sokaklara dökülmüş ve polisle çatışmıştı. Mesa, 17 Ekim 2003'te 1 ay süren halk gösterilerinin ve grevlerin ardından istifa eden eski Devlet Başkanı Gonzalo Sanchez de Lozada'nınyerine seçilmişti. 2 yıl önce Şili'ye doğalgaz ihraç edilmesinin engellenmesi için düzenlenen bu protesto gösterilerinde, göstericiler ile askerler arasında çıkan çatışmalarda 86 kişi ölmüştü. Bolivya, Venezüella'dan sonra Güney Amerika'nın en büyük doğalgaz rezervine sahip. Ülkedeki doğalgaz kaynaklarının büyük bölümü, 90'lı yılların sonunda yabancı şirketler sayesinde ortaya çıkarıldı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?