banner39

Bolivya'da doğalgaz kamulaştı

Morales dediğini yaptı ve ülkede doğal gaz sektörünün kamulaştırılmasını öngören yasayı onayladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bolivya'da doğalgaz kamulaştı

Ülkede kamulaştırma süreci 1 Mayıs'ta başlamıştı. Evo Morales'in yasayı imzalamasıyla 1 Mayıs'ta başlayan kamulaştırma süreci de nihayetine ermiş oldu. Böylece, ülkede doğalgaz sektöründe faaliyet gösteren yabancı firmalar üzerinde devlet kontrolü sağlandı ve bu firmaların kârının büyük bölümünün devlete aktarılmasının önü açıldı.

Yasanın onaylanması, Brezilya'dan Petrobras, İspanya ve Arjantin ortaklığındaki Repsol, Fransız Total ve İngiliz British Gas gibi firmaları etkiliyor. Ayrıca Hollandalı Royal Dutch Shell firmasının da kontrolünün büyük bölümü, firmanın Bolivya'daki kolu olan Transredes'e devredilecek.

Başkent La Paz'da düzenlenen törende konuşan Evo Morales, bunun ülkesinin doğal kaynaklarına sahip çıkmak için verdiği mücadelenin bir parçası olduğunu ve tarihi bir olay anlamına geldiğini söyledi. Morales, bugüne dek Bolivya halkına hiçbir zaman ülkedeki enerji anlaşmaları hakkında bilgi verilmediğini, hiçbir ihalenin parlamento tarafından onaylanmadığını da belirtti.

Evo Morales, "Şimdi ilk adımı tamamladık. Süreç, diğer doğal kaynakların da Bolivya halkının yararına kullanılmasıyla gelecek yıl da devam edecek" diye konuştu. Bolivya, Güney Amerika'da Venezuela'nın ardından ikinci en büyük doğalgaz kaynaklarına sahip ülke. Ülkede doğalgaz sektöründe faaliyet gösteren 26 yabancı firma bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Evo Morales, yabancı firmalara kontrollerinin büyük bölümünü devlete bırakmaları yönünde anlaşmaları imzalamaları için altı ay süre tanımış, bu yönde hareket etmeyen firmaların ülkeden atılacağını belirtmişti.

Morales, petrol sektörünü de kamulaştırmış ve geçtiğimiz hafta da toprak reformu yasasını imzalamıştı.

BBC

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?