Bolivya'da 'Özerk Cunta'lar

Bolivya'nın zengin 4 bölgesinin, kısa vadede siyasal ve ekonomik bağımsızlık öngören "Bolivya Özerk Demokratik Cuntası" kurduklarını ilan ettiler.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bolivya'da 'Özerk Cunta'lar

Bolivya'nın zengin ve müreffeh 4 bölgesinin, kısa vadede siyasal ve ekonomik bağımsızlık öngören “Bolivya Özerk Demokratik Cuntası” kurduklarını ilan etmesi, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales'i kızdırdı.

Bolivya'nın 4 tarım zengini bölgesi olan Santa Cruz, Beni ve Pando ile gaz bakımından zengin Tarija eyaletlerinin valileri ve bu bölgelerdeki halk komitelerinin dün ilan ettikleri “özerk cuntaya” bugün tepkisini açıklayan Morales, silahlı kuvvetleri “vatanı savunmaya” çağırdı ve “Vatana dokulunmaz ve Bolivya halkı ve vatanını savunacağız” dedi.
Morales, bu bölgelerin henüz bir ayrılma isteğinde bulunmadığını, ancak özerkliğin bile hali hazırda vatana ihanet olduğunu söyledi.

Aslında Morales, temmuz ayında yapılan yerel bir referandumla özerklikten yana oy kullanan bu bölgelere belli bir özerklik tanımaktan yana, ama vergi ve gelirlerin devlet kontrolünde olması koşuluyla.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?