banner15

Bolivya'da Solcu Liderin Zaferi

Bolivya'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sol kanat aday Evo Morales'in ezici bir zaferle iktidara geleceği anlaşılıyor. ABD, Venezuela'dan sonra Bolivya'da da bir muhalifinin başa geçmesinden kaygılı.

Bolivya'da Solcu Liderin Zaferi

Bolivya'daki başkanlık seçimlerinde resmi olmayan ilk sonuçlara göre sol kanat aday Evo Morales'in kazandığı açıklanırken, kutlamalar başladı bile. Çoğu Bolivyalı hala kulaklarına inanamıyor. Çünkü Bolivya, tarihinde ilk defa yerli halktan bir başkan tarafından yönetilecek. Ana dili, yerlilerin kullandığı Aymara olan eski koka üreticisi Evo Morales, ülkenin nüfusunun yarıdan fazlasını oluşturan yerli halka, "sizin sesiniz olacağım" dedi.
Resmi olmayan sonuçlar, Morales'in yerli halkın desteğini almakla kalmayıp, artık değişim zamanı geldiğine inanan, Bolivya toplumunun başka kesimlerinden de oy topladığını gösteriyor. Solcu lidere verilen oylar zaten güçlü olduğu bölgelerin yanısıra muhaliflerine daha yakın duran kimi seçim bölgelerinde de beklentileri aştı.
Kutlamalar uzun bir süre devam edeceğe benziyor. Fakat, Evo Morales gelecek ay başkanlık görevini devraldığında kendisini zorlu bir gündem bekliyor. Morales'in başkanlık seçimindeki rakibi Jorge Quiroga, başkanlık yarışını yitirdi ama, partisi kongrede daha çok sandalye sahibi olacak gibi görünüyor. Quiroga, resmi olmayan sonuçların açıklanması ardından Morales'i kutlamakta gecikmedi ve Bolivya demokrasisinin güçlendiğini söyleyerek seçmeni övdü.

Ne getirecek?

Amerikan karşıtı politikalarıyla bilinen Morales seçim kampanyası boyunca Bolivya halkına değişim sözü verdi. Yabancı yatırımcılardan Bolivya'nın doğal gazı için daha adil bir ücret talep edeceğini söyleyen Morales, kampanyası boyunca Bolivya'nın yerli halkının yaşam standartlarını yükselteceğini vaadetti. Morales, koka bitkisinin ekimini yasallaştıracağını da söylüyor.
Ancak bu, kimilerinin iddia ettiği gibi bu, bitkiden çıkartılan kokainin üretimini meşrulaştıracağı anlamına gelmiyor. Amerikan hükümetinde kimi çevreler Morales'in en az Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez kadar ''sorun çıkartacağı'' endişesi içinde. Muhalifleri, ''Şu an Morales'i bekleyen en çetin konulardan biri Bolivya'nın iş çevrelerinde yönetici sınıfın desteğini kazanmak olacak'' diyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48