banner15

Bolivya'dan ABD'ye vize zorunluluğu

Bolivya aldığı kararla bazı ülkelere vize zorunluluğu getirdi. Ülkeler arasında Kıbrıs Rum Kesimi'de var. Ülkenin kararı alış sebebi şöyle:

Bolivya'dan ABD'ye vize zorunluluğu

Bolivya hükümeti, ülkeye girecek ABD vatandaşlarına vize alma zorunluluğu getirdi. Hükümetin dün aldığı karara göre, ABD'nin yanı sıra Sırbistan, Karadağ ve Kıbrıs Rum Kesimi'ne de vize zorunluluğu getirildi. Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, kararla ilgili yaptığı açıklamada, ''Küçük bir ülkeyiz ama bizim de başkaları kadar gururumuz var. Bu, bir onur meselesi olarak, karşılıklılık ilkesine göre alınması gereken bir karardır'' dedi.

Şubat 2006'da Morales'in Sosyalizme Doğru Hareket Partisi'nden Bolivya Kongre üyesi bayan Senatör Leonilda Zurita'nın ABD vizesi iptal edilmişti. Zurita, ABD'nin vizesinin iptaline gerekçe olarak, terörist faaliyetlerle ilişkisini gösterdiğini belirtmiş ve böyle bir ilişkisi olduğunu reddetmişti. Morales ayrıca ABD vatandaşlarına vize konmasına güvenlik kaygılarını da gerekçe gösterdi. Mart 2006'da bir Amerikalı hakkında, başkent La Paz'da iki küçük otele bomba konması ve 7 kişinin yaralanması ile ilgili olarak dava açılmıştı. Bolivya ile ABD arasındaki ilişkiler, Morales'in ABD karşıtı Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ve Küba Devlet Başkanı Fidel Castro ile yakın ilişkileri nedeniyle de gergin durumda.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48