banner15

Bolu Tüneli hizmete açıldı

Başbakan Erdoğan, Bolu Tünel geçişinin açılmasıyla milletin, ülkenin bir rüyasını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bolu Tüneli hizmete açıldı

Bolu Dağı Tüneli'nin İstanbul-Ankara yönü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Romano Prodi tarafından hizmete sokuldu.


''Milletin, ülkenin bir büyük rüyasını gerçekleştirdiklerini'' ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
''Milletimizin talepleri doğrultusunda yol almanın, milletimizin ideallerini gerçeğe dönüştürmenin sevincini yaşıyoruz. Değerli dostum Sayın Prodi'yi Bolu'da ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum.

Uluslararası ilişkilerimizin güçlendiği bu dönemde Bolu Tüneli'ni birlikte açmamız hem bir finaldir, hem de yeni bir başlangıçtır. Hatırlarsanız 2005 yılı Kasım ayında da Samsun'da Türkiye'nin 8 yıllık bir rüyasını gerçeğe dönüştürdük.''

İstanbul ile Ankara'yı birbirine bağlayan önemli bir kavşakta bulunan Bolu'nun, trafik akışının en yoğun yaşandığı bölgelerden biri olduğunu anımsatan Başbakan Erdoğan, projenin, yaşanan trafik tıkanıklığının, bu tüneli açmak suretiyle aşmak, ulusal ve uluslararası taşıma imkanlarını geliştirme bakımından büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Bolu Dağı geçişinin Türkiye'nin kara yolu geçişinin ana arteri konumunda olduğunu belirten Erdoğan, ''Burası, ulusal ve uluslararası taşıma talebinin karşılamak için planlanan Edirne-İstanbul-Ankara Otoyol Projesi'nin yapılmayan tek kısmıydı. Söz konusu otoyol projesi tümüyle hayata geçmiş olacaktır'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından ana başlıklar şöyle:

  •  ''Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bölgemizde ve dünyamızda barışı sürekli kılacak adımlar atmaya devam edeceğiz.''
  • ''Her zaman söylüyorum, bana göre barış olmadan refah olmaz.''
  • ''Onun için bütün çabamız, attığımız bütün adımlar, bu büyük yatırımlar, öncelikle barış ve refahın birlikte istenmesi içindir.''
  • 'Türkiye'nin aydınlık ve müreffeh geleceği buna bağlıdır. İşte biz bu inançla milletimizle ele eleyiz.''
  • ''Ben kendi adıma bu yolu akdeniz'in iki medeniyeti arasında bir gönül yolu olarak görüyorum.''

PRODİ TÜRKİYE DOSTLUĞUNA VURGU YAPTI

İtalya Başbakanı Romano Prodi, Bolu Dağı Tünelinin İstanbul-Ankara istikametinin hizmete açılış töreninde, Türkiye ile İtalya arasındaki dostluğa vurgu yaptı.

Prodi, törende yaptığı konuşmada, ekonomik işbirliğinin önemine işaret etti, özellikle iki ülke arasında var olan dostluğun altını çizdi.

Prodi, iki ülkenin, büyük ülke olmalarından dolayı bazı sorumlulukları da bulunduğunu ve barış yolunda ilerlemeleri gerektiğini belirtti.

Bu çerçevede diyalogdan ayrılmayarak bu sorumluluklar doğrultusunda politikalar izlediklerini kaydeden Prodi, konuşmasını, "Yaşasın İtalya, yaşasın Türkiye. Her iki ülke de sonsuza kadar var olsun, yaşasın" diyerek bitirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48