Bolu'da helikopter kayboldu

Sağlık Bakanlığı tarafından hava ambulans olarak kiralanan helikopter Bolu üzerinde kayboldu.

Arşiv 01.02.2009, 09:11 01.02.2009, 09:11
Bolu'da helikopter kayboldu

Sağlık Bakanlığı'nca Polonya'dan kiralanan FC-135 tipi bir helikopterle İstanbul'dan Ankara'ya giderken Bolu üzerinde bağlantı kesildi. Helikopterin Bolu'nun Kıbrısçık ve Mudurnu ilçeleri arasındaki Köroğlu Tepesi'ne düştüğü ya da zorunlu iniş yaptığı tahmin ediliyor.

 Atatürk Havalimanı'nda yakıt ikmali yapan helikopterin Türk pilotu Süleyman Kıyak ile Polonyalı pilot, Ankara Esenboğa Havalimanı'na gitmek üzere, saat 14.58'de havalandı.

Saat 16.30'da helikopterin pilotları, Esenboğa kuleye Bolu üzerinde olduklarını ve "havanın çok kötü" olduğunu bildirdi ve10 bin feete çıkma talebinde bulundu. Kule bu talebe onay verdi, ancak kısa süre sonra helikopterle temas kesildi.

Helikopterde bulunan acil konumlama cihazının verdiği sinyaller aracılığıyla arama çalışmaları, Kıbrısçık ilçesine 15 kilometre mesafedeki Köroğlu tepesine yönlendirildi.

Ancak, aramalarda şu ana kadar bir sonuca ulaşılamadı.

Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, belirlenen koordinatlarda helikopterin izine rastlanmadığını açıkladı.

100 kişilik arama kurtarma ekipleri, sabaha karşı Karaköy yaylasına ulaştı. Sık orman örtüsü ve yer yer 2 metreyi bulan kar tabakası helikopterin yerinin tespitini güçleştiriyor.

Dünden bu yana olumsuz hava şartları nedeniyle yalnızca karadan yürütülen çalışmalara, bugün havadan da destek verilmesi bekleniyor.

AKUT DA KATILDI

Helikopterden saatlerce haber alınamayınca arama çalışmaları başlatıldı. SHGM'nin açıklamasında, helikopterle son temasın 16.11'de kurulduğu ve 10 bin feet'e (3 bin 48 metre) çıkma talebinin uygun görülerek, serbest bırakıldığı kaydedildi. Helikopterin önce Ankara, Beypazarı yakınlarında kaybolduğu iddia edildi. Sonraki incelemelerde helikopterin Kıbrısçık ilçesi Çökeler köyü civarında kaybolduğu ortaya çıktı. Arama çalışmaları da bu bölgeye kaydırıldı. Bolu Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği'nden bir ekip Kıbrısçık'a, bir ekip de Mudurnu bölgesine gönderildi, ayrıca Sakarya AKUT bünyesinden bir takviye ekip de helikopterle irtibatın kesildiği bölgeye hareket etti. Helikopterin kaybolduğu noktada yoğun sis olduğu ve bölgede kar kalınlığının yer yer 2 metreyi aştığı belirtildi. Bolu, Ankara ve Sakarya'daki sivil savunma arama kurtarma birliklerinden 26 personel, Kıbrıscık'a gönderildi. Olaydan sonra Köroğlu Tepesi'ne yakın Alkaya mevkisinden sinyaller alan jandarma bölgeye hareket etti. Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, "Karla kaplı ağaçlıklı bir bölgede, adeta samanlıkta iğne arıyoruz" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Polonya'dan getirtilen ambulans helikopterle saat 16.30 civarında irtibatın kesildiğini belirterek, "Arama çalışmaları devam ediyor" dedi.

Söz konusun helikopterin, filoya katılması için yeni getirildiğini ifade eden Akdağ, "Helikopterle, Bolu'nun Mudurnu ilçesi Kıbrıscık Beldesi Köroğlu mevkisinde irtibat kaybedilmiştir. Arama çalışmaları devam ediyor" diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da, 112 acil sistemine toplam 17 helikopterin dahil olacağının ve bu helikopterlerin 15 ilde konuşlandırılacağının belirtildiği açıklamada, şu ana kadar 4 helikopterin teslim alındığı ifade edildi.

Bu helikopterlerden 2'sinin Ankara, diğerlerinin ise İstanbul ve Erzurum'da hizmet verdiğinin belirtildiği açıklamada, 112 hava ambulans sistemine dahil olmak üzere Polonya'dan getirtilen hava ambulanslarından 1'inin, Bolu'nun Mudurnu ve Kıbrıscık ilçeleri arasında yer alan Köroğlu Tepesi mevkisinde kaybolduğu bilgisinin kendilerine ulaştığı kaydedildi.

Açıklamada, ilgili makamların takibiyle elde edilecek sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağı ifade edildi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım
da, kaybolan helikopterin koordinatlarının Kıbrıscık ve Çamlıdere arasında bir bölgede tespit edildiğini bildirdi.

Helikopterin saat 16.50'de Ankara'da olması beklenirken, 16.40'ta irtibatın kesildiğini ifade eden Yıldırım, "Şu anda Kıbrıscık ve Çamlıdere arasında bir bölgede koordinatları tespit edildi. Aramalar devam ediyor" şeklinde konuştu.

Diğer yetkililer ise, İstanbul'dan Ankara yönüne giden ve Türk pilot Süleyman Kıyak ve yardımcı pilot Endrew Inojewodzki yönetimindeki helikopterle saat 16.00 civarında telsiz ve radar irtibatının kesildiğini, son sinyalin alındığı bölge olan Mudurnu-Akyazı-Düzce üçgeninde, jandarma, Karayolları ve Köy Hizmetleri ekiplerinin vatandaşların ihbarı doğrultusunda, Kıbrıscık ve Dörtdivan ilçelerinde helikopteri arama çalışmaları başlatıldığını bildirdiler.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?