banner39

Bölükbaşı: 16 milyon seçmeni cezalandıramazsınız

MHP'li milletvekili Osman Bölükbaşı, kapatma davasıyla ilgili olarak, "16 milyon kişiyi cezalandıramazsınız" dedi.

Arşiv 26.03.2008, 18:22 26.03.2008, 18:23
Bölükbaşı: 16 milyon seçmeni cezalandıramazsınız

MHP Ankara Milletvekili ve emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, partisinin Büyükçekmece teşkilatının düzenlediği toplantıda siyasal gündemin nabzını tuttu.

Beylikdüzü Kaya Ramada Otel'de kalabalık bir topluluğa hitap eden Bölükbaşı, Ak Parti'nin kapatılmasına ilişkin "Bir partiyi kapatarak ona oy veren 16 milyon 400 bin insanı cezanlandırmayın. Sorumlu davranan yöneticileri ve parti teşkilatılarını cezalandırmayın. Sadece sorumlu gördüklerinizi cezalandırın." dedi.

Ak Parti'ye göndermede bulunan Bölükbaşı, "Haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız, çıkıp kendinizi savunursunuz. Bizim sizi savunma mecburiyetimiz yok. Size 16 milyon 400 bin seçmeniniz cezalandırılmasın diye önem verdik." ifadesini kullandı. Hukuki açıdan başsavcının yaptığının doğru olduğunu savunan MHP milletvekili, "Ancak siyasi partilerin kapatılması, Türkiye'nin tarihine bakılırsa, o partilerin halkın merhamet duygularıyla hareket etmesini ve daha güçlü gelmesini sağlar. Kapatmalar, kurumsallaşmayı da engeller. Bugüne kadar 24 patri kapatılmış; ama farklı isimlerle faaliyet göstermeye başlamıştır." yorumuyla uygulamaya parti olarak karşı olduklarını belirtti.

Ak Parti'nin Cumhuriyet'le kavgalı bir gelenekten geldiğini iddia eden Deniz Bölükbaşı, AK Parti'yle sandıkta görülecek hesapları bulunduğunu söyledikten sonra, "Demokratik rejime dış müdahaleler ve parti kapatma gibi eylemler AK Parti'ye yeni meşruiyetler sağlayacağı için, bu hesaplaşmayı geciktirecektir." düşüncesini ekledi.

MHP'nin hareket tarzının anlaşılabilmesi için biraz zamana ihtiyaç olduğunu vurgulayan Deniz Bölükbaşı, başörtüsü sorununa da değindi. Başbakanın bir yurt dışı seyahatinde "Eğer MHP isterse, bu sorunu bir cümleyle çözeriz." dediğini aktaran Bölükbaşı, "Bahçeli ertesi gün bir cümleyle o desteği verdi." hatırlatmasını yaptı. MHP'nin sadece üniversitelerde okuyan başörtüsü mağdurları için bu destekte bulunduğunu söyleyen Ankara Milletvekili, en başta YÖK'le iligili ek 17. maddenin Meclis Genel Kurulu'na taşınması yönünde anlaştıklarını; ancak bir zaman sonra iktidarın bundan caydığını ifade etti. Ak Parti'nin halihazırda kabul ettiği metnin, türbanı tarif etmediğini savunan Deniz Bölükbaşı, "Bizim anlaştığımız metinde türban, Anadolu'daki başörtüsü şeklinde bağlanmayı öngörüyor." dedi.

Türkiye'nin AB'ye üyelik başvurusu sürecinde dönüm noktalarından biri olan ve Orhan Pamuk ve Hrant Dink'le gündeme gelen 301. maddeye de vurgu yapan Bölükbaşı, "Bu madde, Türkiye'de Ermeni soykırımının tartışılması üzerine ortaya çıkmıştır." yorumunu yaptı. 301. maddeyi destekleyen kesimi "AB destekçileri, İslami sermaye, İslami basın ve aydınlar..." şeklinde tarif eden Deniz Bölükbaşı, Avrupa'da her devletin kendi kimliğini koruyan, bu tipte bir kanunu olduğunu söyledi.


Kaynak: Zaman

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?