banner39

Bomba yasağı için uluslararası ant

Norveç'teki bir toplantıda 48 farklı milletten katılımcı, toplu imha silahlarının durdurulması için uluslararası anlaşma yemini etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bomba yasağı için uluslararası ant

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

 

Sivil halkı toplu imha ölümlerinden kurtarmayı hedefleyen ve Perşembe günü düzenlenen konferansta en önemli silah üreticileri ve kullanıcıları olan Amerika ve yandaşı İsrail kınandı.

 

Norveçli Dış işleri Bakanı Jonas Gahr Stoere: “Toplu ölümlere neden olan silahların yasaklanması için uluslar arası bir ses olmaya ihtiyacımız var bunu sağlamanın zamanı geldi.”dedi.

 

Uluslararası düzenlenen konferansa  toplu ölümlere neden olan silahların kullanımını yasaklayan anlaşması ile Norveç Hükümeti öncülük etti.

 

Konferansa katılan Avusturyalı elçi Wolfgang Petritsch,  Avusturya ordusunda yer alan bu tür silahların kullanımına ilişkin hükümet meclisinin aldığı bir kararı açıkladı. Karara göre hükümet, toplu ölümlere neden olan silah ya da bomba kullanımını terk ettiğini beyan etti.

 

Bombanın icat edilmesinden bu yana 104.000 insanın öldüğü ve yaralandığı bildiriliyor. Bunlar sadece kayıtlara geçen rakamlar.

 

Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu, 23 ülkenin bu tür silah ve bombadan etkilendiklerini, pek çok sivilin organlarını kaybettiğin, pek çoğunun savaş bittikten sonra öldüğünü açıkladı.

 

Handikap International Kuruluşu yayınladığı raporda zayiatın %98’lere vardığını belirtti.

 

İnsan hakları gruplarının oluşturduğu Cluster Munition Koalisyonu Oslo Konferansının somut bir hale gelerek olumlu neticeler vermesini istediklerini söyledi. Başkan Simon Conway : “ Biz bu toplantıyı 2008’de anlaşmanın geçerli olduğunu görmek istediğimizi söylemek için düzenledik.”

 

Konferansta, iki büyük toplu imha silah ve bombalarına sahip olan İsrail ve Amerika’dan da bahsedildi.

 

Komşusu Lübnan’ı Temmuz ve Ağustos aylarında bomba yağmuruna tutan ve binlerce kişiyi öldüren bir o kadarını da sakat bırakan İsrail, konferansa katılmadı.  Lübnan elçisi Gebran Soufan, İsrail ordusunun Lübnan halkını saldırıların başından sonuna kadar bombaladığını ve toplu imha silahları kullandığını söyledi: “Söylediklerimin delili bütün Lübnan sokaklarında mevcuttur.” Soufan,  konferanstaki katılımcıları İsrail silah teçhizatına karşı tavır almaya çağırdı.

 

İsrail Ordusu Roket Birliği Merkezi , 33 günlük süren savaşta Lübnan halkına karşı bir milyondan fazla bomba kullandığını itiraf etti.

 

İçlerinden İngiltere, Kanada, Fransa, Çin, Hindistan ve Rusya’nın bulunduğu bazı ülkeler yasağa tepki gösterdi ve yasağa karşı olduklarını ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?