Bombalar için gözler Genelkurmay Başkanlığı'nda

Emniyet, Yarbay Dönmez`in evinde bulunan bombaların envanterlerinde bulunmadığını bildirdi

Arşiv 31.01.2009, 08:06 31.01.2009, 12:23
Bombalar için gözler Genelkurmay Başkanlığı'nda


Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde çıkan krokilere göre yapılan kazılarda ele geçirilen cephanelikle ilgili soruşturmada son aşamaya gelindi. Emniyet, soruşturmayı yürüten savcılığa, bombaların envanterlerinde bulunmadığını bildirdi.

Makina Kimya Endüstrisi Kurumu'nun da kafile numaralarından, mühimmatın hangi kuruma teslim edildiğini savcılığa aktardığı belirtiliyor. Bombaların Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunduğu yönündeki iddialar ise Genelkurmay'ın, savcılığın talebine vereceği cevaptan sonra açıklığa kavuşacak.

Ergenekon soruşturmasının 10. dalgasında Yarbay Mustafa Dönmez'in Sapanca'daki evinde yapılan aramada çok sayıda el bombası ile bir de kroki çıkmıştı. Krokiden yola çıkan polis, Ankara Yenikent'teki Zir Vadisi'nde ise tam bir cephanelik ele geçirdi. Aynı dalgada Emniyet eski Özel Harekat Daire Başkan Vekili İbrahim Şahin'in evindeki krokilerden yine el bombalarının da bulunduğu bir cephaneliğe ulaşıldı.

Gölbaşı'nda yapılan kazılarda binlerce mermi, iki lav silahı ve onlarca el bombası ele geçirildi. Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak da Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde bulunan silah ve mühimmat ile ilgili olarak, "Bu konunun, soruşturmanın netleşmesini herkesten fazla biz istiyoruz." açıklamasında bulunmuştu. Ergenekon terör örgütü soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ele geçirilen çok sayıda mühimmat üzerine geniş çapta soruşturma başlattı.

Savcılık, el bombalarının hangi kuruma verildiğini saptamak üzere kafile numaralarını Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Genelkurmay Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne sordu. Savcılığın yazısı üzerine ilgili kurumlarda tüm arşiv bilgileri altüst edildi. Savcılığın talebine ilk yanıt Emniyet Genel Müdürlüğü'nden geldi. Emniyet, yapılan inceleme sonucunda kafile numarası bildirilen el bombalarının envanterinde bulunmadığını açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de geçtiğimiz günlerde soruşturma kapsamında bulunan mühimmatlarla ilgili MKE'nin bütün kayıtları savcılığa verdiğini iletti. Ancak bombaların hangi kurumun envanterinde bulunduğunu söylemedi. Genelkurmay Başkanlığı'nın da Ergenekon'da ele geçirilen mühimmatla ilgili geniş bir soruşturma açtığı öğrenildi. Genelkurmay'ın bombalarla ilgili sayım yaptığı da bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı'nın, savcılığın talebine sayımın yapılmasının ardından cevap vereceği öğrenildi.

Ankara'da el bombasıyla çarşı turu!

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün düzenlediği operasyonlarda üzerlerinde birer adet el bombası bulunan iki kişi gözaltına alındı. Edinilen bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren ekipler, Yenimahalle'de bir kişiyi evinden çıkarken gözaltına aldı. Şahsın üzerinde yapılan aramada bir el bombası bulundu. Önceki gece geç saatlerde bir başka ihbarı değerlendiren polis, Keçiören'de yine ismi açıklanmayan bir başka kişiyi daha gözaltına aldı. Bu şahsın üzerinde de el bombası bulundu. Bombalarla ilgili kriminal inceleme devam ederken gözaltına alınanların sorgulamalarının sürdüğü bildirildi. Bu arada Ankara, Keçiören Şenyuva'da bir poşet içerisinde yaklaşık 700 adet M-16 mermisi bulundu.

Köstebek operasyonu

Öte yandan Ankara Merkez Komutanlığı Özel Koruma Tabur Komutanlığı'ndan "üst düzey rütbelilerin kaldığı lojmanlara polis, jandarma ve savcıların sokulmaması" talimatının verildiği gizli yazının basına sızması üzerine açılan soruşturma tamamlandı. Yazının basına sızdığı günden itibaren 12 gün boyunca Merkez Komutanlığı'nda kırmızı alarm verildiği öğrenildi.

Köstebek soruşturması açan Merkez Komutanlığı, Özel Koruma Tabur Komutanlığı'ndaki tüm rütbeli personelin ifadesini aldı. İfade sırasında personelin evlerine dahi gitmelerine izin verilmediği, yakınları ile görüştürülmediği öne sürülüyor. Soruşturma sonunda yaklaşık 10 rütbeli personelin farklı birimlere tayin edildiği iddia ediliyor.

SOKAĞA BIRAKILAN MÜHİMMATIN DÖKÜMÜ

Tipi /adet

Lav:1

El bombası:36

Mermi:5.158

Patlayıcı: 1,1 (kg)

Roketatar:1

Kanas:1

Tabanca: 2

Tüfek bombası :3

Lancaster bombası:10

Kalaşnikof:3

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?