Bombalı kamyon maili ABD'den

Ankara'yı ayağa kaldıran mektubun "yön şaşırtma yönetmiyle" ABD'den gönderildiği öne sürülüyor.

Arşiv 13.03.2010, 12:00 13.03.2010, 16:37
Bombalı kamyon maili ABD'den

 

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara'yı ayağa kaldıran bombalı kamyon ihbarını yapan kişinin izini süren uzmanlar yeni bilgilere ulaştı. Habertürk'ün iddiasına göre birinci ihbar e-postası, gönderen kişi şayet bir hile yapmamışsa, ABD'nin California eyaletinden geldi. İddiaya göre, İhbarın, Californina'nın Plascenina kentindeki E. Plam Dr. Caddesi'ne bağlanan Hlt Dr. Sokağı'nda yer alan "Altvista Gofl club'ın" etrafında sıralanmş villardan birinden yollandığı tespit edildi. Tüm bu bilgiler e-postayı gönderen kişinini kullandığı bilgisayarın IP numarası olan 66.230.230.230.'un nereye kayıtlı olduğundan ortaya çıkıyor. Bu bilgilerin doğru olabilmesi için, ihbarı yapan kişinin yanıltma yapmaması gerekiyor. Çünkü, IP adresi ABD California’ya kayıtlı gözüküyor ancak bu cihazdan kullanıcı adı ve şifresi ele geçirilerek yani çalınarak ya da ordan gönderilmiş gibi gösterilerek ’fake mail’de atılmış olabilir. Uzmanlar, ihbarcının "aynalı yön şaşırtma sistemi"ni kullanma ihtmali üzerinde duruyor. Uzmanlara göre, ihbarcı birçok kez yön saptırması yapmış. Maili önce Florida'dan gönderilmiş gibi gösteren ihbarcı daha sonra maili, New York-Londra hattından gelmiş gibi göstermeye çalışmış. 

İKİNCİ İHBAR İSTANBUL'DAN


Dün gelen yeni ihbar mailinin ise İstanbul kaynaklığı olduğu ortaya çıktı. Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilen yeni e-posta üzerine polis alarma geçti. Alınan bilgilere göre, yeni e-postayı gönderen kişiyi ve gönderilen adresi belirlemek amacıyla soruşturma yapıldı. E-postanın İstanbul Beykoz'dan gönderildiği anlaşıldı.

BOMBALARDAKİ SERİ NUMARASI MUAMMASI SÜRÜYOR

Korgeneral Servet Yörük imzalı 4 Mart 2010 tarihli Destek Grup Komutanlığı'na görevlendirme konulu belgede, Milas/Güllük'ten seri numarasız el bombalarına seri numara verilmesi faaliyeti kapsamında Güllük-Milas'taki mevcut el bombalarının tümünün Oğulbey Kışlası'na nakledildiği aktarılıyor.

Görevlendirme yazısında sivil aracın plakası, markası ve kullanıcısı, el bombalarının sayı, miktar ve cinsinin belirtilmemesi; görevlendirme yazısında seri numarasız olduğunun belirtildiği halde el bombalarının seri numaralı olması sebebiyle araçta cumhuriyet savcısınca bizzat arama yapılmasına karar veriliyor. İki kamera eşliğinde kamyonda arama yapılıyor.

Arama esnasında araçta 25'li sandıklar içinde M26 model, Amerikan yapımı, NATO standardı, savunma tipi, kafile ve seri numaraları üzerinde mevcut 958 adet el bombasının bulunduğu tespit ediliyor. Bomba kutularının içinde 14 adet bomba bilgilerinin bulunduğu istif kartı, bir adet mühimmat teslimine dair tutanak ile normal belgeler elde ediliyor. Araçtaki el bombalarının Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait olduğunun aramada çıkan belgelerle belirlenmesi üzerine, el bombaları, Merkez Komutanı Tuğgeneral Orhan Büyükgüngör huzurunda, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli bir yarbaya, kamyon da sahibine teslim ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?