banner15

Bombardımanda Yine Çocuklar Öldü

Irak'taki ABD bombardımanında çoğu kadın ve çocuk 11 kişi öldü. İsahaki'de bu sabah düzenlenen bombardımanda ölenlerin cesetleri, battaniyelere sarılmış halde, Tikrit'te bir hastaneye getirildi. Sünni imam İslam alemini bir günlük oruç tutmaya ça

Bombardımanda Yine Çocuklar Öldü

Irak'ın başkenti Bağdat'ın yaklaşık 80 kilometre kuzeyine düşen İsahaki bölgesinde ABD güçlerinin saldırısında hedef alınan bir evde çoğu kadın ve çocuk 11 kişi öldürüldü. İsahaki'de bu sabah düzenlenen bombardımanda ölenlerin cesetleri, battaniyelere sarılmış halde, Tikrit'te bir hastaneye getirildi. AP muhabiri, 5 çocuk ve 2 erkek cesedini görüntülerken, diğer 4 kişinin battaniyeye sarılı durumda olduğunu bildirdi. Ölen ailenin reisinin yeğeni olduğunu belirten Riyad Mecid, ABD güçlerinin helikopterlerle geldiğini ve eve baskın düzenlediklerini, ölen 9 kişinin aile üyeleri olduğunu, diğer 2 erkeği ise tanımadığını belirtti. Bir başka kişi, öldürülenlerin direnişle bir ilgisi olmayan kadın ve çocuklar olduğunu söyledi.
   
ABD askeri sözcüsü Stacy Simon ise düşman ateşi altında kalan birliklerin ateşe hem havadan, hem de karadan karşılık verdiklerini, hedef alınan kişilerin ele geçirildiğini belirtti. Sözcü, operasyon sırasında bir ev ile bir aracın tahrip edildiğini kaydetti. Iraklı polis yetkililerinden Lais Muhammed de, ABD askerlerinin uçak ve helikopterlerle bir evi hedef aldıklarını, içeride bulunan 11 kişiyi öldürdüklerini söyledi. Olay yerindeki AP muhabiri, evin çatısının havaya uçtuğunu, iki aracın tahrip edildiğini ve 3 büyükbaş hayvanın öldürüldüğünü gördüğünü kaydetti. Öte yandan, Bakuba'da bugün bisikletli bir intihar bombacısı polis kontrol noktasını aşmayı başararak üzerindeki bombayı patlattı. Patlamada 2 sivil öldü, 6 kişi yaralandı.

İslam alemine bir günlük oruç çağrısı

Sünni Alimler Vakfı Başkanı Şeyh Ahmet Abdulgafur Samarrai, düzenlediği basın toplantısında, Müslüman alemini 1 gün oruç tutmaya çağırdı. Başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında Şii mabetlerine ve camilere yapılan saldırılar ile Sünni imamların öldürülmesini kınayan Samarrai, "Herhangi bir Iraklıyı öldüren kişi kafir kabul edilir. Irak'taki durumun düzelmesi ve fitnenin ortadan kalkması için Perşembe günü tüm Müslüman alemi oruç tutsun" dedi.

Yüzlerce aile Irak'ı terketti

Binden fazla Iraklı ailenin, güvenlik sorunlarından dolayı Irak'ı terk ettiği bildirildi. Binden fazla Iraklı aile, güvenlik problemlerinden dolayı Irak'ı terk ediyor. Şii-Sünni çatışmalarının ülkeyi iç savaşa sürükleyeceğini düşünen aileler, Suriye ve Ürdün'e yerleşiyor. Irak'tan ayrılan Sami Auvf, "Suriye'ye gidiyorum. Biliyorsunuz, burada güvenlik durumu çok kötü. Irak'tan ayrılıyorum" dedi. Güvenlik sorunu ve iç savaş nedeniyle ülkeden ayrılmaya karar verdiğini söyleyen Adnan Kazım İbrahim ise, "Irak'tan ayrılmamızın temel nedeni yaşanan güvenlik sorunudur. Kendimiz ve ailelerimiz için endişe ediyoruz. Hükümet sadece söz veriyor ama hiçbir şey yapmıyor. Artık gerekenleri yapmanın zamanı geldi" diye konuştu. Samarra Kenti'nde türbelere düzenlenen saldırıların ardından Irak'ta şiddet her geçen gün tırmanıyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48