banner15

BOP Zirvesinden Sonuç Çıkmadı

Ortadoğu'da demokrasinin yaygınlaştırılması gayesiyle yapılan uluslararası konferans bugün sona erdi. 36 ülkeden temsilcilerin katıldığı "Gelecek İçin Forum" isimli konferansın sonunda nihai bildirge yayımlanamadı. Bildirgenin, Mısır'ın itirazlarından

BOP Zirvesinden Sonuç Çıkmadı

''Gelecek İçin Forum'' diye adlandırılan, Bahreyn'in başkenti Manama'da dün öğleden sonra sona eren Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Girişimi'nin 2. toplantısında, katılımcı ülkeler sonuç bildirisi üzerinde uzlaşamadı. Bildirgenin, Mısır'ın itirazlarından dolayı yayımlanamadığı ifade edildi. "Bahreyn Deklerasyonu" adıyla 2 sayfalık bildirge yayımlanması için çalışılıyordu. ABD'nin Mısır'ın tavrından hayal kırıklığına uğradığı kaydedildi. Mısır'ın, sivil toplum örgütlerinin rolü konusunda itirazda bulunduğu belirtildi. Mısır yönetimi İhvan-ı Müslimin hareketinin ülkede çok etkin olmasından korkuyor. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ve ev sahibi Bahreyn'in Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Bin Mübarek El Halife'nin dün öğle saatlerinde yaptıkları basın toplantısında bu girişimler basına tanıtılmıştı. Edinilen bilgiye göre, başını Mısır'ın çektiği bir grup, söz konusu vakıftan yararlanacak sivil toplum örgütlerinin niteliklerinin belirlenmesi konusunda vakıf tüzüğünde daha net ifadelerin yer almasını talep ettiler. Katılımcı ülkeler, vakfın tüzüğünde yer alacak temel ilkeler konusunda uzlaşmaya varamayınca nihai bildiri yayınlanamadı. Kaynaklar, konunun teknik heyetler arasında daha sonraki bir tarihte müzakere edileceğini ve bu konunun 2006 yılında Ürdün'ün başkenti Amman'da yapılacak 3. toplantıda netlik kazanmasının kararlaştırıldığını belirttiler.

BOP girişimi kurumsallaşıyor

BOP merkezli yapılan ikinci toplantının bu girişimin kurumsallaşması yönünden önemli bir adıma da sahne olacağı yorumları yapılıyor. Toplantının hazırlık çalışmaları sırasında üzerinde uzlaşılan Fon ve Demokrasi Vakfı’nın hayata geçirileceği duyuruldu. KOBI’lere destek vermek amacıyla oluşturulacak olan ve ilk aşamada 100 milyon dolar bütçesi olması öngörülen Fon, gelecek 8 yıl içinde bölgede 100 milyon yeni işsiz olacağı düşüncesinden hareket edecek ve küçük işletmelere destek olacak. Bütçenin 50 milyon dolarını ABD, 20’şer milyon dolarınıysa Mısır ve Fas karşılıyor. Fon’un kaynağı devletlerden gelecek olsa da, yönetimi işadamlarından oluşan bir kurulda olacak. Demokrasi Vakfı ise Foruma katılan ülkelerdeki demokratik gelişmeleri teşvik etmeyi hedefleyecek. 50 Milyon Dolar bütçeli Vakfın, daha çok ‘sivil toplum örgütlerinin güçlenmesi’ konusuna ağırlık vereceği belirtiliyor. Bazı ülkelerin özellikle Vakıf konusuna şüpheli yaklaştıkları ve Vakfa katılıp katılmama konusuna sonra karar verecekleri kaydediliyor.

Gül'den sivil topluma destek

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün temsil ettiği toplantıda, bölge ülkelerinin siyasi ve ekonomik reform süreçlerini desteklemek amacıyla küçük ve orta ölçekli işletmelere yeni olanaklar sağlayacak, 100 milyon dolar bütçeli bir fonla, sivil toplum örgütlerini güçlendirmeyi amaçlayan 50 milyon dolar bütçeli bir vakıf oluşturulması üzerinde uzlaşmaya varılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48