banner15

Boris Johnson: İslam problemdir

Londra'nın yeni belediye başkanı İslam düşmanı Boris Johnson oldu.

Boris Johnson: İslam problemdir


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'de yapılan seçimlerde, Londra belediye başkanlığını, Osmanlı'nın son bakanlarından Ali Kemal'in torunu Boris Johnson aldı.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son Dahiliye Nazırı Ali Kemal'in torunu olan Boris Johnson, belediye başkanlığını, İşçi Partili Belediye Başkanı Ken Livingstone'a karşı yarışarak kazandı.

Johnson'ın 1 milyon 168 bin 738 oy aldığı seçimde, 8 yıldır Londra Belediye Başkanlığı görevini yürüten "Kızıl Ken" lakaplı Ken Livingstone 1 milyon 28 bin 966 oy alabildi.

1964 yılında New York şehrinde doğan Boris Johnson, Osmanlı'nın son döneminde Dahiliye Nazırlığı yapmış olan Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'un oğlu.

Seçim öncesi Londra'da yaşayan Türk toplumuyla bir çok kez bir araya gelen Johnson, Türk kökenli olmaktan gurur duyduğu yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

JOHNSON: İSLAM PROBLEMİN TA KENDİSİ

Yeni Londra Belediye Başkanı Boris Johnson'a göre "İslam problemin ta kendisi..." 

1828 yılında yayın hayatına başlamış, Muhafazakar Parti'nin bir çok önde gelen isminin yazı yazdığı, İslam karşıtlığıyla bilinen ve Avrupa'yı İslam'dan kurtarmak için çözüm arayışları üreten makaleler de yayınlamaktadır.

Boris Johnson, 7 Temmuz Londra bombalamalarından sonra editörü olduğu The Spectator dergisinde şunları yazmıştır:

"İngiliz değerlerini yeniden üstüne basa basa ortaya koymak gerekiyor. Bu öncelikle birinci tabudan kurtulmaktır: Problemin İslam'ın kendisi olduğunu kabul etmektir. İslam problemin ta kendisidir.

Müslüman olmayan biri Kur'an'ı okuduğunda İslam korkusu doğal bir tepkidir. Gerçekte içinde yazanlar kışkırtmadan ibarettir. Kuran'ın içeriği incelendiğinde dinlerin en vahşice olanı olduğu açıkça görülür.

Beni rahatsız eden bu iğrenç küstahlığın ve kendini beğenmişliğin Kuran metinlerinde sürekli olarak desteklenmesidir."

ALİ KEMAL KİMDİR?

1869 doğumlu olan Ali Kemal, gazeteci, yazar ve siyaset adamıydı. Paris Siyasal Bilgiler Yüksekokulu mezunu olan Ali Kemal, Jön Türkler arasına katılmıştı. Ali Kemal, 31 Mart olaylarından sonra yeniden Avrupa'ya kaçtı.

1919 yılında Damat Ferid Paşa kabinesinde önce maarif, sonra da dahiliye nazırı oldu. Nazırlıktan ayrıldıktan sonra Peyam-ı Sabah Gazetesi'nde ittihatçılığın devamı olarak gördüğü Kuvay-ı Milliye ve Kurtuluş Savaşı'na karşı çıktı. Savaşın kazanılmasından sonra İstanbul'da tutuklandı, Ankara'ya yargılanmak üzere götürülürken 1922 yılında linç edilerek öldürüldü.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 13:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35