banner39

Borsa operasyonu CHP'li Soysal'a uzandı

Deli Bekir % 30 karla CHP'li milletvekili Çetin Soysal'ı manipülasyona dahil etmiş.

Arşiv 04.04.2009, 19:41 04.04.2009, 19:41
Borsa operasyonu CHP'li Soysal'a uzandı


Borsa operasyonunda adı geçen CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal'ın çete başı olarak gösterilen Deli Bekir lakaplı manipülatörle telefon konuşmaları çıktı. Çetin Soysal yüzde 30 kár marjıyla 300 bin lirasını işletiyormuş.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şubesi'nin İstanbul başta olmak üzere 5 ilde düzenlediği borsa operasyonunda başını borsa yasaklısı Bekir Sani Karayal'ın çektiği manipülasyon şebekesinin telefon dinlemelerinde şok bilgiler çıktı. Borsada 'Deli Bekir' lakabıyla tanınan Karayal'ın aralarında CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal'ın da bulunduğu birçok ünlü isime İMKB'de taşeronluk yaptığı belirlendi. Karayal'ın manipülasyon yöntemiyle yükselttiği hisse senetlerinden bu ünlü isimlere büyük paralar kazandırırken, kendisinin de yüzde 30 kár marjıyla çalıştığı tespit edildi. Karayal'ın bu yöntemle sadece son bir aylık sürede İMKB'de küçük yatırımcılardan 25 milyon liralık para çarptığı öğrenildi. Karayal'ın aynı yöntemle hizmet verdiği isimler arasında Soysal dışında Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk ile Merko Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Duncan Blacke'in de bulunduğu kaydedildi.

SOYSAL'IN 300 BİN LİRASI VAR

BİR aylık süre içerisinde manipülasyon yöntemiyle 25 milyon liralık bir haksız kazanç elde ettiği belirlenen çetenin, yüzde 30'luk kár payı üzerinden anlaştığı Galip Öztürk'e ait Van Et hisselerinden kısa süre içinde bire altı oranında kazanç sağladığı belirtildi. Merko Gıda'yla aynı yöntemle anlaşan çetenin hisseleri 3 aylık sürede 7-8 misline taşıdıkları belirlendi. Çetenin, teknik takibe takılan ve dokunulmazlığının kaldırılması için Meclis'e dilekçe yazılan CHP'li Çetin Soysal'ın 300 bin liralık nakit parasını aynı kár marjı üzerinden çalıştırdıkları öğrenildi.

'CEP'TE İKİ VEKİLİN NUMARASI

POLİSİN 1 yıllık bir süre içerisinde gerçekleştirdiği 500 sayfalık teknik takibine yakalanan bir başka siyasinin ise AK Parti Milletvekili Necdet Budak olduğu öğrenildi. CHP'li Soysal gibi çete lideri Karayal ile yaptığı telefon konuşmaları polis takibine takılan Budak için de savcılık tarafından TBMM'ye dilekçe yazıldığı öğrenildi. Konuyla ilgili NTV'ye konuşan AK Parti Edirne Milletvekili Akın Budak ise gözaltına alınanlar arasında yer alan Akın Şapçı ile borsa konuşmadığını belirtti. Budak telefon dinlemesine takıldığı Şapçı ile Keşan'dan tanıştıklarını belirterek 'Kesinlikle borsa hakkında konuşmadık, belki parti işleri konuşmuşuzdur' dedi. Bu arada teknik takibi yapan ekibin de dinlendiği ortaya çıktı. HİKMET ERGİN

'YANCI'SIYMIŞ

BORSA operasyonuna adı karışan CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal'ın manipüalatörlerle birlikte hareket etttiği Emniyet'in dinlemesine takıldı. Soysal'ın Karayal'ın taşeron manipülatör olarak kullandığı tespit edildi. Borsa jargonunda bu tip işlem yaptıran kişilere yancı deniyor. Yancılar operasyonu direkt olarak yönetmiyor ama para ve söylenti desteği vererek manipülatörlerle ortak hareket ediyor. Böylece kazaç sağlıyorlar. Dolayısıyla Soysal borsada Deli Bekir lakabıyla tanınan Karayal'ın 'yancı'sı olarak tanımlıyor.

Kaynak: Star


banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?