Borsalarda çöküş sürüyor

Yunanistan sonra Portekiz ve İspanya'nın işaret edilmesiyle başlayan mali kriz, tüm dünya borsalarını sardı.

Borsalarda çöküş sürüyor

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kriz tüm dünya borsalarını sardı. Dün 'tombul parmak'a bağlanan ve yanlış satış emri olduğu ileri sürülen Dow Jones'da başlayan çöküş, yeni güne bugün Tokyo ile başladı. İMKB Bileşik Endeksi de birinci seansta, dünkü kapanışa göre 1.958,70 puan düşerek 53.804,87 puan seviyesinde açıldı. Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 3,51 oranında değer yitirdi.

Böylece endeks Mart ayı ortalarında gördüğü 53.000 puan seviyelerine geri gelmiş oldu.  Borsa'daki büyük düşüşle birlikte Amerikan Doları güne 1.5750 TL'den Euro ise 1,9970 TL'den başladı. Altın ise uçuşa geçti. Hafta başında 93 liradan satılan çeyrek altın şu anda 100 lira sınırını aştı, yükselişini sürdürüyor.

TOKYO BORSASINDA KESKİN DÜŞÜŞ

Tokyo Menkul Kıymetler Borsası keskin düşüşle kapandı. Nikkei Endeksi, yüzde 3,10 oranında değer kaybederek, 10,364,59 puana geriledi. Borsanın düşmesinde, Yunanistan'daki krizin diğer Avrupa ülkelerine yayılma kaygısı etkili oldu.

AVRUPA BORSALARINDA DA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Yunanistan'da yaşanan ekonomik kriz ve bunun Avrupa'nın diğer ülkelerine de yayılabileceği endişeleri nedeniyle Avrupa borsalarında düşüş sürüyor.

Yunanistan'da borsa şu sıralar yüzde 2,38 düşüşle 1.638,44 puana gerilerken, İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0,81, Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0,92, Fransa'da CAC 40 Endeksi yüzde 1,64 düşüşle güne başladı. Brüksel'de borsa yüzde 1,64 ve Madrid'de yüzde 0,30 değer kaybetti.

Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2,2, Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0,7 ve Avustralya'da borsa yüzde 2 değer kaybederek günü tamamladı.

NEW YORK BORSASI KARIŞTI

New York Menkul Kıymetler Borsası, hareketli bir günden sonra dün yüzde 3'ün üzerinde bir düşüşle kapandı. Dow Jones sanayi endeksi 347,80 puan kayıpla (yüzde 3,20) 10.520,32'den, Nasdaq bileşik endeksi 82,65 puan kayıpla (yüzde 3,44) 2.319,64'den kapandı.

Dow Jones endeksindeki kayıplar gün içinde bir ara yüzde 5'i aştı, Nasdaq endeksindeki kayıp ise yüzde 9 boyutuna ulaştı, ancak bu gerileme ilerleyen saatlerde düzeldi.

Reuters ajansı, "göreceli olarak küçük bir ekonomi olan Yunanistan'dan kaynaklanan şok dalgaları Avrupa'yı aşıp ABD, Latin Amerika ve Asya piyasalarını sarsarken, bazı yatırımcılar, bir iki ülkenin daha borç çıkmazına girebileceği paniği içinde" yorumunu yaptı.

TOMBUL PARMAK YAPTI İDDİASI

Amerikan piyasalarında dün tarihinin en ilginç günlerinden birinin yaşanmasına tombul parmak iddiaları karıştı.

Açılıştan sonra Avrupa'daki gerginlik nedeniyle yüzde 2 civarında düşüş yaşayan borsalarda aniden düşen bir işlem tüm piyasayı paniğe sürükledi. Bir trader'ın "milyon" dolarlık bir işlemi yanlışlıkla bilgisayara "milyar" dolar olarak girmesinin ardından piyasada panik başladı. Herkes bunun Avrupa'dan alınan bir haber nedeniyle başlayan gerçek bir satış dalgası olduğunu sanarak fiyata bakmadan satışa geçti. Dow Jones Endeksi bir anda yüzde 8.5 kayba uğrarken, Nasdaq borsasındaki kayıp yüzde 9'u buldu.

Yanlış işlemin yapıldığı dünyanın en büyük perakende üreticilerinden Procter&Gamble'ın hisseleri bir anda yüzde 37 düştü. Hatanın yapıldığı bir başka şirket olar yönetim danışmanlığı şirketi Accenture'ın hisseleri de birkaç dakika içinde 40 dolardan 1 dolara kadar eridi.

TOMBUL PARMAK NEDİR?

Piyasa oyuncuları, yanlış emir girişi yapan bu tür oyuncuları "fat finger" yani "tombul parmak" sendromu olarak adlandırıyor. Parmakları kalın olduğu için bilgisayar Klavyesinde istemediği tuşlara basan oyunculardan türetilen bu isim, Türkiye'de de birçok piyasa oyuncusunun başına gelmiş durumda.  Ama bu iddia halen doğrulanmadı.

OBAMA BRİFİNG ALDI

ABD Başkanı Barack Obama, Wall Street'teki türbulans konusunda brifing aldı.

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ve Ulusal Ekonomi Konseyi başkanı Lawrence Summers ile borsa danışmanları Obama'ya borsadaki ani değer kaybı konusunda bilgi verdiler.

Obama, New York Menkul Kıymetler Borsası'nda hisselerin kısa sürede yüksek oranda değer kaybetmesi ve bir ara endeksin 1000 puan kadar (hisse senetlerinde yaklaşık yüzde 9 değer kaybı) düşmesine neden olan türbulans konusunda detaylı bilgi aldı.

Öte yandan, ABD Sermaye Piyasası Kurulu, ABD endekslerinde yaşanan sert düşüşleri hatalı bir işlemin tetiklemiş olabileceğine yönelik iddialar üzerine soruşturma başlattı.

Wall Street tarihinin en sert seans içi düşüşlerinden birinin yaşandığı olay, yüksek hızlı elektronik otomatik borsa işlemlerinin denetlenmesi konusuna da gündeme getirdi.

Hisse senedi piyasalarının yüzde 50'den fazlasının yapıldığı ABD'deki yüksek hızlı elektronik otomatik borsa işlemlerinin kontrolünde bazı zorluklar ortaya çıkabiliyor.

Wall Street'teki sert satışlar sırasında, genelde istikrarlı bir hisse olan Procter & Gamble hisseleri yüzde 37'lere kadar varan kayıplar yaşamıştı.

Teknik hata kaygıları nedeniyle bazı hisse senedi işlemlerinin iptal edileceği de belirtiliyor.

Önemli bir bankanın borsa simsarının 16 milyon dolarlık hisse satacakken, yanlışlıkla 16 milyar dolarlık hisse satış emri vermesinin düşüşün nedenleri arasında olduğu söylentileri de bulunuyor.

Dow Jones endeksi yüzde 3,20 oranındaki değer kaybıyla 10.520,32'den, Nasdaq Bileşik endeksi de yüzde 3,44 oranında kayıpla 2.319,64'den kapanmıştı. 
 
İLGİLİ HABER:

Altın fiyatları uçuşa geçti

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 14:52
banner53
YORUM EKLE

banner39