banner39

Boru hatlarında güvenlik alarmı

Artan terör saldırıları üzerine petrol ve doğalgaz boru hatlarında güvenlik en üst düzeye çıkarıldı.

Arşiv 22.06.2010, 17:16 22.06.2010, 17:16
Boru hatlarında güvenlik alarmı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, son terör olaylarından sonra petrol ve doğalgaz hatlarında güvenlik önlemlerinin arttığını söyledi.

Bakan Yıldız, Bakü-Tiflis-Ceyhan doğalgaz hattında ve Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattında güvenlik önlemlerinin artırıldığını belirtti. Oradaki güvenlik güçleri ile koordineli şekilde çalıştıklarını şu ana kadar hiç bir olayın olmadığını kaydetti.

Bakan Yıldız, Enerji Verimliliği Koordinasyonu toplantısına katıldı. Toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Yıldız, bir basın mensubunun artan terör olayları üzerine petrol ve doğalgaz hatlarının güvenliği ile ilgili yönettiği soru üzerine petrol ve doğalgaz hatlarında güvenliğinin artırıldığını söyledi. Bakü-Tiflis-Ceyhan doğalgaz hattında ve Kerkük-Yumurtalık boru hattında güvenlik önlemlerinin artırıldığını beliren Yıldız, oradaki güvenlik güçleri ile koordineli şekilde çalıştıklarını şu ana kadar hiç bir olayın olmadığını kaydetti. Brezilya Dış İşleri Bakanı'nın dün yaptığı açıklamalarla ilgili gelen sorulara Bakan Yıldız, Brezilya Dış İşleri Bakanı'nın söylemlerinde çekilmekten ziyade bir sitem olduğunu söyledi. Bölge barışının devamını sağlamak için ellerinden gelen tüm çabaları göstereceklerini vurguladı.

Yıldız, yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili yasaları, Türkiye Büyük Millet Meclisi tatile girmeden çıkarmak istediklerini de belirtti. Bunun için Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile görüştüklerini kaydetti. Artan teknolojik imkanlar ile birlikte güneş enerjisinin de yenilenebilir hale geldiğini bunun kullanılması ile ilgili çalışmalar yaptıklarını kaydederek bu konuda rüzgar da olduğu gibi geç kalınmayacağını dile getirdi.

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?