banner39

Boşanma nedenleri araştırılacak

Türkiye'de yaygın boşanma nedenlerinin belirlemesi için 'Boşanma Nedenleri' adlı bir araştırma yaılacak.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Boşanma nedenleri araştırılacak

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Türkiye'de yaygın boşanma nedenlerini belirlemek üzere bir araştırma başlattı.

 
'Boşanma Nedenleri Araştırması' kapsamında internet aracılığıyla boşanma davalarına bakan avukatlara yönelik bir anket düzenleniyor. Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, 'Boşanma Nedenleri' konulu bir araştırma başlattı.
 
Araştırma 2003-2006 yılları arasında en az bir boşanma davasına bakmış avukatlardan bilgi alma yoluyla gerçekleştirilecek. Barolar aracılığıyla avukatlara ulaşılarak yapılacak anketler sonucunda Türkiye'de en fazla görülen boşanma nedenleri belirlenecek. Araştırma ile boşanma olgusunun farklı nedenleriyle sıklıkla karşılaşan boşanma davalarına giren avukatların boşanma nedenlerine ilişkin görüşlerinin alınması, boşanma nedenlerinin kadınlar ve erkekler tarafından nasıl farklılaştığının anlaşılması, Türkiye'de artma eğilimi içine girdiği gözlenen boşanma olgusunun nedenlerinden olan ve resmi istatistiklerde önemli bir istatistiksel yüzdeye sahip olan 'geçimsizlik' ana başlığı altında yer alan nedenlerin detaylı olarak öğrenilmesi, artış göstermiş olan boşanmaların toplumsal düzeyde sorun yaratacak bir seviyeye gelmemesi için politika yapıcılara yönelik öneriler geliştirilmesi amaçlanıyor.

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdür Vekili Doç. Dr. Ayşen Gürcan, araştırma ile ilgili Adana, Ağrı, Aksaray, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Karaman, Malatya, Manisa, Mersin, Ordu, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak Baro Başkanlıklarına yazı göndererek araştırmaya destek verilmesini istedi.
 
Bu araştırmanın en önemli amacının, Türkiye'de artma eğilimi içine girdiği gözlenen boşanma olgusunun nedenlerinden 'geçimsizlik' nedeninin altında yatan asıl nedenleri, avukatlardan bilgi alma yoluyla anlamak olduğunu kaydeden Gürcan, geçimsizlik nedeniyle gerçekleşen boşanmaların ayrıntılı sebeplerini avukatlar aracılığıyla ortaya çıkarmak üzere Genel Müdürlüğün internet sitesinde bir soru kağıdı geliştirildiğini kaydetti.
 
Gürcan, anketin, günümüzde sosyal bir sorun haline gelen boşanma olgusuna ilişkin ayrıntılı verilerin elde edilmesi ve çözümüne ilişkin politikalar oluşturulmasına ışık tutması bakımından önem taşıdığını kaydetti.
 
Türkiye'de boşanma konusunda son çalışma Türkiye Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 1999-2004 yılları arasını kapsayacak şekilde gerçekleştirilmişti. Bu araştırma, anlaşmalı boşanmak üzere mahkemeye başvuranların sayısının 1 milyonu aştığını, boşanmak isteyen kadınların oranının da yüzde 50'ye ulaştığını ortaya koymuştu.
 
İHA

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?