banner15

Bosna BM'nin katliamdan sorumlu tutulmasını istiyor

Hollanda'da Birleşmiş Milletler'i mahkemeye veren Srebrenitza kurbanları katliama engel olmayan teşkilattan hesap sormak istiyor

Bosna BM'nin katliamdan sorumlu tutulmasını istiyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

1995 Srebrenitza katliamı kurbanlarının hayatta kalan aile üyeleri cinayetleri önlemekte başarısız olan Birleşmiş Milletler'e dava açabilmek için bir Hollanda mahkemesinde hak arayışında..

Katliam mağdurlarını temsilen mahkemede konuşan avukat, Birleşmiş Milletler'in, Sırplar tarafından Bosna'da yapılan katliamda sorumluluğunu kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Mahkemenin aileler lehine karar vermesi durumunda Bosnalı katliam mağdurları cinayetleri önlemeyen Birleşmiş Milletler aleyhine dava açabileceği bildirildi.
Bosnalı Sırp güçler, BM'nin "güvenli bölge" ilan ettiği ve Hollandalı askerlerin denetiminde olan Srebrenitza'da 8 binden fazla Müslüman erkeği, hiç bir engelleme ile karşılaşmadan öldürmüştü.

Bu katliamda eşlerini ve oğullarını kaybeden Bosnalı kadınlar Birleşmiş Milletler ve Hollanda devletinden tazminat talep ediyor.

Davacı Bosnalı aileler, katliamı önlemek için bir şey yapmayan BM ve Hollanda'yı, BM Sözleşmesi'ni ihlal etmekle suçluyor.

Altı bin katliam kurbanının yakınlarını temsil eden avukat Marco Gerritsen, 15 yıldır gerçeği arayan ve acılarının tanınmasını bekleyen aileler karşısında kendisini savunmaya hazır olmayan BM'yi eleştirdi.

"Bu tutum, BM'nin, BM askerlerinin varlığına rağmen işkence gören, öldürülen ve evlerinden çıkarılan binlerce mağdur insan çok az saygı duyulduğunun delilidir" diyen Gerritsen, Hollandalı devletini de "ikili oynamakla" suçladı.

Hollanda'nın sorumluluğu 'dokunulmazlığı olan' Birleşmiş Milletler'e yüklemeye çalıştığını söyleyen avukat, "bu insani, ahlaki ve yasal olarak kabul edilemez" dedi.

Bosnalı ailelerin avukatları BM'nin cinayetlerden sorumlu olduğunu savunuyor ve dokunulmazlığının kaldırılmasını istiyor. Hollanda hukuk sistemi taleplerine cevap vermezse avukatlar davalarını Avrupa Adalet Divanı'na götürmeye hazırlanıyor.

Bosnalı ailelerin Hollanda devleti aleyhine açtığı benzer bir dava ise devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2010, 14:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48