Bosna-Hersek'te İslamî Parti kuruldu

Saraybosna'da İslamî prensipleri esas alan "Doğru Yol Partisi" (Partija Pravog Puta - PPP) isimli bir parti kuruldu.

Bosna-Hersek'te İslamî Parti kuruldu

Nedim Emin-Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geçen hafta Saraybosna'da Bosna-Hersek Eğitim Bakanı'nın danışmanı Admir Pozderoviç, yeni bir siyasi parti kurduğunu açıkladı. Bu partinin vizyonunun Kur'ân ve Sünnet'e göre belirlendiği  açıklandı. Bosna-Hersek'te eski hükümetlerde de yüksek görevlerde de bulunan Pozderoviç'in bu hareketi Bosna-Hersek ve bölge gündeminde genişçe yer aldı. Partinin kurucusu Pozderoviç'in "21. Yüzyıl Medeniyetler Çatışması ve İslam'ın Zaferine Göre Muhammed'in Öngörüleri" isimli bir de kitabı var.

2008 yılına kadar Bosna-Hersek Gazi ve Şehit Ailelerinden Sorumlu Bakanı olan Pozderoviç bu günlerde partinin resmiyet kazanması için tüm hukukî işlemleri tamamlayıp partisinin ekimde yapılacak genel seçimlere katılmasını sağlamaya çalışıyor.

Seçim kampanyasında İslamî hassasiyete vurgu yapmayı planlayan Pozderoviç, iddia ve bahisi yasaklamak ve sağlık karnelerin kullanımını kaldırıp ücretsiz sağlık hizmeti sunmak gibi ciddi reform vaadleriyle seçmenin karşısına çıkmayı düşünüyor.

Doğru Yol Partisi'nde "şura meclisinin" yer alması bir şeriat uygulaması olduğunu ve bunun şu anda İran İslam Cumhuriyeti'nde uygulandığı belirtilen partinin temsil ettiği siyasî çizgi özellikle Sırp ve Hırvat çevrelerce eleştiriliyor.

Bazı Sırp gazeteciler, son dönemlerde değişen Balkan politikası ile Türkiye'nin bu partiye finansal destek verebileceğini iddia ediyorlar.

Avrupa'da ilk İslamî partilerden olan Bosna "Doğru Yol Partisi"nin siyasî ve ekonomik çıkmazda olan Bosna-Hersek'te ne kadar etkili olacağı merakla bekleniyor. Özellikle halen çok ciddi haksızlıklara uğrayan Bosnalı Müslümanların bu partiyi ne derecede destekleyeceği merak konusu.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 11:30
banner53
YORUM EKLE

banner39