banner39

Bosna mücahitlerin ülkeyi terk etmesini istedi

Bosna-Hersek Hükümeti, Bosna Savaşı sırasında (1992-1995) vatandaşlığa aldığı aralarında Türkiye'ninde bulunduğu yüzlerce kişinin bir an önce ülkeyi terk etmesi talimatını verdi

Arşiv 19.04.2007, 14:29 19.04.2007, 16:36
Bosna mücahitlerin ülkeyi terk etmesini istedi

Bosna-Hersek hükümeti, Bosna Savaşı (1992-1995) sırasında ve hemen ardından bu ülke vatandaşlığına geçen, ancak bu ay başında haklarında vatandaşlıktan çıkarılmaları kararı verilen, aralarında Türkiye'den gidenlerin de bulunduğu yüzlerce kişinin ülkeyi hemen terk etmesi talimatı verdi.

Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "kararın nihai ve bağlayıcı olduğu, vatandaşlıktan çıkarılanların hepsinin ülkeyi derhal terk etmesi, aksi takdirde burada bulunmalarının yasadışı kabul edileceği" belirtildi. Hükümet, bu ay başında, çoğunluğu savaş sırasında ve hemen ardından resmi prosedürlere aykırı biçimde vatandaşlığa geçtiği belirlenen 300'den fazla kişinin vatandaşlık statüsünü iptal etti.

Bosna'da savaş sırasında ve sonrasında vatandaşlığa geçenler konusu, ABD'de 11 Eylül 2001'deki saldırıların ardından, bu ülkenin, uluslararası terör örgütleriyle bağlantısı bulunanlara vatandaşlık verdiği yönündeki eleştirilerle gündeme gelmişti. Hükümet, bu eleştirilerin ardından Bosna'da 1992'den itibaren vatandaşlığa geçenlerin işlemlerini incelemek üzere bir komisyon kurdu. Komisyonun, vatandaşlıkların iptal edilmesi konusunda son kararı verecek olan hükümete tavsiyelerini sunuyor.

Son incelemelerin ardından yasal prosedürlerin yerine getirilmediğine karar verdiği, aralarında Türkiye, Mısır, Cezayir, Suriye, Tunus, Sudan ve Rusya'nın bulunduğu bazı ülkelerden 367 kişinin vatandaşlık statüsü iptal edildi. Ancak komisyon, vatandaşlıkları iptal edilen bu kişilerin terörle bağlantısından şüphelenilip şüphelenilmediği konusunda açıklama yapmadı. Komisyonun kurulmasının ardından, savaş sırasında ve hemen ardından Bosna vatandaşlığına geçen yüzlerce kişinin vatandaşlığının iptal edildiği ve bunların çoğunluğunun da bu ülkeyi terk ettiği ve bazıların da sınır dışı edildiği bildiriliyor.

Bosna Savaşı sırasında, Boşnakların yanında Hırvatlara ve Sırplara karşı savaşmak üzere çoğunluğu Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden ülkeye çok sayıda "savaşçının" geldiği ve bu "gönüllülerin" çoğunun da savaştan sonra yerel halktan bir kadınla evlenerek ülkede kaldığı, birçoğunun halen ülkenin kırsal bölgelerinde yaşadığı belirtiliyor

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?