banner15

Bosna'da Müslüman köye büyük baskın

Bosna Hersek'te 'İslamcı' olduğu iddia edilen köye dün yüzlerce polis ve istihbaratçıyla operasyon düzenlendi.

Bosna'da Müslüman köye büyük baskın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna Hersek’te 'İslamcı' olduğu iddia edilen  köye dün yüzlerce polis ve istihbaratçıyla operasyon düzenlendi.

Bosna'da savcılığın talimatıyla 600 güvenlik görevlisi ülkenin kuzeyinde Brçko kenti yakınında 100 kişinin yaşadığı Gornja Maoca köyünü kuşattı.

‘Işık’ adı verilen operasyonda Bosna güvenlik güçleri ve diğer güvenlik servislerine ait birlikler Salı günü, yetkililerin "ülkeyi istikrarsızlaştırma suçladığı" köy halkını hedef alarak, "radikal İslamcı Vahabilerin" takipçilerinin yuvası olarak ilan ettiği Gornja Maoca köyüne büyük bir baskın düzenledi.

Başsavcılık Ofisi sözcüsü Boris Grubesic Bosna'nın kuzeyindeki operasyonun 1992-1995 yılları arasındaki savaş sonra ermesinden bu yana yapılan en geniş kapsamlı operasyon olduğunu ve operasyona 600 polisin katıldığını söyledi.

Gurbesic, Polis ayrıca "devam eden kriminal işlemler için önemli olan kriminal aktivitelerin delillerini ve suç malzemelerini de arıyor" dedi.

Olay yerine yakın olan görgü tanıkları Reuters'e, polisin Gornja Maoca'ya bütün girişleri engellediğini ve kimseye köye giriş izni verilmediğini anlattı.

Operasyonun İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın balkan ülkelerini hedef alan 'Balkanlar'da el Kaide kampları artıyor' açıklamasının ardından gelmesi dikkat çekti.

Bazı yabancı İslamcı savaşçılar  Bosnalı Müslümanların yanında Sırp ve Hırvatlara karşı savaştıktan sonra ülkeyi terk etmediler ve köyde kendi topluluklarını kurdular. Yabancı direnişçilerin çoğu ABD'nin baskısı üzerine bu Balkan ülkesini terk etmişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 15:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48