banner39

Boşnaklar dayanışma yemeğinde buluştu

Türkiye'de yaşayan Bosnalılar, önceki gün İzmir'de verilen geleneksel yemekte bir araya geldi.

Arşiv 19.12.2009, 09:29 19.12.2009, 09:29
Boşnaklar dayanışma yemeğinde buluştu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin düzenlediği geleneksel dostluk ve dayanışma yemeğinde boşnaklar bir araya geldi.

Dernek Başkanı Şenay Biçer, Türkiye'de Türk vatandaşı olarak yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu ifade etti.

Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği, geleneksel dostluk ve dayanışma yemeğini Balçova Termal Otel'de düzenledi. Dayanışma yemeğine Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Cemal Şenel, CHP İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç olmak üzere çok sayıda belediye başkanı, meclis üyesi, dernek temsilcileri ile davetliler katıldı.

Bosna ve Sancak derneklerinin Bosna savaşı sırasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle kurulduğunu belirten İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenay Biçer, "Derneğimizin hedefi kültürümüzü yaşatmak ve İzmir'de yaşayan Boşnaklar arasında dayanışmayı sağlamaktır." şeklinde konuştu. Boşnaklar ve Boşnak severlerle birlikte olduğu için mutluluk duyduğunu dile getiren Biçer, "Derneğimizin temel amaçlarından biri de Boşnakları ve Boşnakları seven herkesi bir araya getirmektir. Bugün burada bunu başardığımızı görüyorum. Bizler hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye inanan laik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız. Renk, dil, yöre, din ya da mezhep farklılığının insana ayrıcalık ya da üstünlük sağlamayacağını düşünüyoruz. Derneğin bir yüzü Türkiye'de yaşayan Boşnaklar'a bir yüzü dünyaya dönüktür. Bir Boşnak'ız. Biz Türk'üz. Türkiye Cumhuriyeti'nde Türk vatandaşı olarak yaşamak bir ayrıcalıktır." dedi.

Türkiye'nin dört bir yanından gelerek yemeğe katılan Boşnaklar, şarkılar ve türküler söyleyip geleneksel halk oyunlarını oynadı.
banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?