banner39

Bosnalı Gaziler, şehitleri ziyarete geliyor

Sırplara karşı savaşan Bosna-Hersek'li Gaziler, 18 Mart'ta Çanakkale şehitliğini ziyaret edecek.

Arşiv 16.03.2010, 03:51 16.03.2010, 10:29
Bosnalı Gaziler, şehitleri ziyarete geliyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi 
 
1992-95 arasındaki Bosna savaşında Sırplara karşı savaşan Bosnalı gaziler, 18 Mart Çanakkale zaferinin 95. yıldönümü etkinliklerine katılmak için Türkiye'ye geldi. Çanakkale Savaşı ile Bosna Savaşı'nın büyük benzerlik gösterdiğine dikkat çeken Bosnalı subaylar, Türk ve Boşnak halkının ayrı bayraklar altında yaşayan tek millet olduğunu vurguladı.

Bosna savaşında Sırplara karşı mücadele sırasında gazi olan ve en üstün askeri savaş nişanı 'Altın Zambak' sahibi üçü general 53 Bosnalı subay, akşam saatlerinde İstanbul'a geldi. Savaş nedeniyle kimi gözünü, kimi ayaklarını kaybetmiş olan fedakar askerleri Türkiye'de yaşayan Boşnak kökenli vatandaşlar karşıladı. Türk ve Boşnak heyet arasında samimi anlar yaşandı.

Türkler ve Boşnaklar açısından Çanakkale Savaşı'nın çok önemli olduğunu belirten Bosna Hersek emekli Kolordu Komutanı Şerif Patkoviç, "Bosna savaşı, Çanakkale Savaşı'na çok benziyor. 1915 yılında 15 bin civarında Boşnak askeri de Çanakkale'de Türklerle omuz omuza savaşmıştır. Biz, Çanakkale şehitlerini anmak için Türkiye'ye geldik. Şehitlerin savaşta ölerek unutulmayacağını, ancak unutularak öleceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Bosna halkının savaşın ne demek olduğunu çok iyi bildiğini ifade eden Bosnalı subaylar, Çanakkale'de şehadet şerbetini içmiş askerlerin asla akıllarından gitmeyeceğini dile getirdi. Türk halkına selam gönderen fedakar askerler, Türkiye'ye gelmekle iki savaşın da asla unutulmayacağı mesajını verdiklerini açıkladı. Çanakkale ve Bosna Savaşının ortak noktasının istiklal mücadelesi olduğunun altını çizen gaziler, iki milletin kardeş olduğunu ve her zaman kardeş kalacağını söylediler.

Çanakkale'deki şehitliği ziyaret etme fikrinin Bosnalı gazilerden geldiğini belirten organizatör Rıdvan Sancaklı, Bosnalıların Çanakkale Savaşı'nı kendi savaşı gibi gördüğünü ve gazilerin şehitleri ziyaret etmek için Türkiye'de bulunduğunu kaydetti.

Yaklaşık bir hafta Türkiye'de kalacak olan Bosnalı gaziler İstanbul'da Sultanahmet Camii, Eyüp Sultan Camii, Topkapı Sarayı gibi tarihi ve turistik mekanları gezdikten sonra 18-19 Mart'ta Çanakale'ye gidicek. Gaziler daha sonra memleketlerine geri dönecek.
 
 

Yorumlar (1)
c.bayram 13 yıl önce
Bravo Rıdvan abi,güzel bir iş yapmışsın.Selamlar.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?