banner15

Boykot Çağrısı Çığ Gibi Büyüyor

Danimarka gazetesi Jyllands Posten'in Hz. Muhammed'i terörist olarak gösteren karikatürler nedeniyle özür dilememesi Danimarka mallarına karşı boykot başlattı. Danimarka ürünlerine yönelik boykot çığ gibi büyürken, Suudi Arabistan ve Kuveyt bu ülked

Boykot Çağrısı Çığ Gibi Büyüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Danimarka'da yayınlanan Jyllands Posten gazetesinin Hz. Paygambere hakaret içeren karikatürlerden dolayı özür dilememesi İslam dünyasında büyük tepkilere yol açıyor. Suudi Arabistan ve Kuveyt Danimarka'daki Büyükelçiliklerini çekerken, birçok İslam ülkesi Danimarka ürünlerini boykot etme kararı aldı. Suudi Arabistan, Mısır, Kuveyt, Pakistan, Endonezya ve Yemen'de boykota katılımın hızla yayıldığı belirtiliyor. Boykot kararının cep telefonları aracılığıyla halk arasında yayılması, boykota katılımın hızla artması ve Danimarka mallarının raflardan indirilmesi Danimarkalıları endişelendirdi.

Suudi Arabistan'daki gazeteler "Sadece Muhammed" başlığıyla çıkarken, manşetlerde boykot edilmesi gereken Danimarka ürünlerinin markalarına yer verildi. "Şems" gazetesi birinci sahifeyi tamamen boykot edilmesi gereken Danimarka mallarına ayırırken, iç sahifelerinde de din adamlarının boykot çağrılarına geniş yer ayırdı. Suudi halkı ise cep telefonlarında birbirlerine gönderdikleri mesajlar ile boykota destek veriyor. Sorunu uluslararası sorun haline getiren Suudi Arabistan yönetimi ise, önceki gün Kopenhag'daki büyükelçisini geri çağırmıştı. Arabistan'daki tüm din adamları konuşmaları ile halkı boykot çağrısına uymaya çağırırken, Ticaret Odası'nın da boykot için karar alacağı belirtildi. Arla'nın Suudi Arabistan'a yıllık 400 milyon euroluk ihracaatı bulunuyor.

İslam ülkeleri BM'ye başvuruyor

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ve Arap Birliği, Danimarka ve Norveç gazetelerinde Hz. Muhammed'in karikatürlerinin yayınlanması üzerine, BM'den dinlere saldırıyı yasaklayan karar almasını isteyecek. İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Kahire havaalanında gazetecilere, İKÖ'nün BM genel kurulundan ''dinlere her türlü tasallutu yasaklayan bir karar almasını'' isteyeceğini açıkladı. Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet bin Helli de dinlerin horgörülmesini yasaklayacak BM kararının çıkarılabilmesi amacıyla İKÖ üyeleri ve Arap ülkeleriyle en üst seviyede temaslarda bulunduklarını açıkladı. Danimarka'da geçen eylülün sonunda bir gazetenin yayınladığı karikatürler, bu ayın 10'unda da Norveç'te bir gazete tarafından ''ifade özgürlüğü'' adına yayınlanmıştı. Karikatürlerin yayınlanması, Müslüman dünyasında infial uyandırmıştı.

"Bunu yapanlar pişman olacak"

İran, Ürdün, Suriye, Pakistan, Endonezya ve Mısır hükümetleri Danimarka hükümetine kınama gönderdi. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi, Avrupa'daki bazı gazetelerde, İslamiyet ve Hz. Muhammed hakkında yayımlanan karikatürler konusuna ''Bazı Avrupa ülkelerinde, özellikle Danimarka'da İslam'ı küçük düşürücü karikatürler yayımlandı. Bunlar çok çirkin şeyler'' dedi. Karikatürlerin yayımlandığı ülkelerin Tahran'daki büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak tepkilerini ilettiklerini bildiren Asefi, ''Avrupa'da milyonlarca Müslüman yaşıyor. Kin ve nefret uyandıracak girişimler, Avrupa için ileride sorun olabilir. Bunu yapanlar ileride çok pişman olur. Avrupalılardan bu yanlıştan dönmelerini istiyoruz'' diye konuştu. Ürdün Dışişleri Bakanlığı, Danimarka'nın Jyllands Posten gazetesini, Hz. Muhammed'in karikatürlerini yayınlaması nedeniyle kınadı. Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili de Danimarka hükümetine benzer saldırıların tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulundu.

Rasmussen kimseyi dinlemiyor

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) karikatür kriziyle ilgili önceki gün geniş rapor yayımladı. Raporda, 56 İslam ülkesini temsilen İKÖ'nün Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nün iki kez Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'e özür talebi için mektup gönderdiğini kaydediliyor. Raporda ayrıca, İslam Konferansı Örgütü üyesi 11 ülkenin büyükelçilerinin Danimarka Başbakanı Rasmussen'e ortak bir mektup yazarak, "insan hakları ve ifade özgürlüğü istismarı yaparak provokatif yayın yapan gazetenin özür dilemesinin sağlanmasını" istedikleri belirtiliyor. Büyükelçiler, Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nün Başbakan'a bağlı olması sebebiyle bu yola başvurduklarını açıkladılar. Endonezya, Mısır, Tunus, Pakistan, Suudi Arabistan, Bosna-Hersek gibi ülkelerle birlikte, Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Fügen Ok da, Dışişleri'nin desteği ile bu metne imza koyanlardan. Ancak Rasmussen, Danimarka’da basının özgür olduğunu, kimsenin müdahale edemeyeceğini belirterek, başvuru adresinin yargı olduğu cevabını verdi büyükelçilere. 22 üyeli Arap Birliği'nin de bu konuda sert bir bildiri yayınlaması bekleniyor.

Danimarkalılar özür dilemek istemiyor

Danimarka Radyosu tarafından Epinion kamuoyu araştırma şirketine yaptırılan araştırmanın sonuçlarına göre Danimarkalıların ne Jyllands-Posten'in, ne de hükümetin Arap ülkelerinden özür dilemesini istemedikleri ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarına göre Danimarkalıların yüzde 79'u hükümetin özür dilemesine karşı çıkarken, yüzde 62'si de Jyllands-Posten'in özür dilemesine karşı çıktıklarını belirtti. Danimarka Halkı özür dilemek yerine Anders Fogh Rasmussen'in Arap ülkelerine yönelik olarak Danimarka'daki ifade özgürlüğünü açıklamasını istedi. Danimarka hükümeti, basın özgürlüğünü gerekçe göstererek Jyllands Posten gazetesine karşı herhangi bir yaptırım uygulamlarının söz konusu olmadığını bildirmişti.

Milletvekillerine "İslam" uyarısı 
 
Danimarka'da Jyllands-Posten gazetesinin Eylül ayında Hazret-i Muhammed'in karikatürleri yayınlanması ardından başlayan tartışmalar sürerken, Danimarka Halk Partisi lideri Pia Kjaersgaard, gönderdiği bir maille milletvekillerini ve parti üyelerini İslam dinine ve Müslümanlara gereksiz yerde sataşmamaları konusunda uyardı. Kjaersgaard’un mailinde, “İslam dini ile köktendincileri karıştırmayın. Bazı parti üyelerinin İslam dini üzerine ileri geri konuşması kabul edilemez” dedi. Danimarka’daki İslam dini üzerine yapılan tartışmaların artması Danimarka Halk Partisi’ni telaşlandırdı. Parti üst yönetimi milletvekillerini ve üyelerini İslam dini üzerine tartışırken daha dikkatli olmaya çağırdı. Politiken gazetesine göre, parti genel başkanı Pia Kjaersgaard basın danışmanı aracılığıyla tüm partili milletvekillerine bir mail göndererek, İslam dini üzerine açıklamalar yaparken daha dikkatli olmaları konusunda ve İslam dinine sataşmamaları konusunda uyardı. Kjaersgaard’un mailinde, “İslam dini ve Müslümanlara sataşmak Danimarka Halk Partisi’nin politikası değildir. İslam dini tartışmalarına katılmadan önce derin bir nefes alıp, ne söyleyeceğinizi çok iyi düşünün” denildi.

Hakaret içeren 12 Karikatür

Danimarka hükümeti, Arap ülkelerinin karikatürlerle ilgili protestolarından sonra, karikatürlerin "düşünce ve basın özgürlüğü çerçevesinde yayımlandığını'' bildirdi. Danimarka'da günlük yayınlanan Jynllands Posten gazetesi 30 Eylül'de Hz. Muhammed'i çeşitli şekillerde tasvir eden "Muhammed'in yüzleri" adıyla 12 karikatür yayınladı. Karikatürlerde Hz. Muhammed, terörist, sihirbaz ve kötü karakterli biri olarak lanse ediliyor. Bunlardan birinde Hz. Muhammed başının üzerinde bomba taşırken görülüyordu. Bu arada karikatürleri yayınlayan gazetenin internet sitesi Suudlu gençler tarafından hacklendi. Siteye Arapça olarak "Üstünlük ancak Allah'a aittir" yazan hackerlar, siteye bir de Suudi Arabistan bayrağı yerleştirdiler. Önceki gün Cuma hutbelerinde de konu geniş bir şekilde anlatıldı.

Danimarka Mallarının Uluslararası ürün kodu 57 ile başlıyor.


user posted image

Arap Dünyasında Protesto Edilen Ürünlerden Bazılarının Listesi


user posted image

 


user posted imageuser posted imageuser posted image

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48