banner39

Boyle: 3. İntifada yolda, Fetih liderleri gidecek

Oslo görüşmelerinde Filistin tarafının istişare heyetindeki Francis Boyle, 3. intifadanın El Fetih'i bitireceğini iddia etti.

Arşiv 06.10.2009, 13:57 06.10.2009, 15:59
Boyle: 3. İntifada yolda, Fetih liderleri gidecek


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Illinois Üniversitesi'nde uluslararası hukuk profesörü olan ve Oslo barış görüşmeleri sırasında Filistin heyetinin hukuki danışmanlığını yapan Francis Boyle, yaşanan son gelişmeleri değerlendirirken çarpıcı ifadeler kullandı.

Obama'nın Benyamin Netanyahu'nun tarafında yer alarak barış görüşmeleri umudunu "tamamen öldürdüğünü" söyleyen Boyle, 'Üçüncü İntifada'nın artık kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Boyle, mevcut durumun "Fetih'in yaşlı lider kadrosunu kenara süpürecek bir üçüncü intifadaya yol açacağını" belirtti.

İlk İntifada hareketinin kendiliğinden ortaya çıktığını, İkinci İntifada'nın ise İsrail tarafından bilinçli olarak provoke edildiğini söyleyen Boyle, Üçüncü İntifada'nın çok daha şiddetli olacağını iddia etti.

Gazze'deki "liderlerin çoğunun İsrail tarafından öldürüldüğünü," İsrail'in "hiç bir zaman barış istemediğini" belirten Boyle, İsrail'in her zaman amacının "daha fazla toprak, daha büyük bir İsrail" olduğunu savundu.

İsrail'in tavrını, tüm Slav topraklarını doğal "Alman yaşam alanı" olarak gören Nazi'lere benzeten Boyle, İsrail'in kabul edebileceği tek Filistin'in, "kızılderililer için ayrılmış bölgelere benzeyen bir Bantustan" olabileceğini öne sürdü.

İsrail'in "Gazze'de 1.5 milyon Filistinli'yi açlığa ve ölüme" mahkum ettiğini kaydeden Boyle, ABD temsilcisi George Mitchell'ı "Orta Doğu'da ucuz şov yapmakla", başkan Obama'yı ise "İsrail'in aşağılamasına boyun eğmekle" de suçladı.

 

banner53
Yorumlar (2)
pınar erdem 12 yıl önce
sadece gitmeleri yetmez. onlara büyük bir rezillik layık. Siyonistlerin işbirlikçisi Fetih liderlerinin meydanlarda idam edilmeleri gerekir..
zeynep sarı 12 yıl önce
doğru söze ne denir ki. helal olsun.
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?