banner39

BP, ABD ve İngiltere'yi karşı karşı getirdi

ABD Başkanı'nın şirkete yönelik eleştirileri İngiltere'de milliyetçileri kızdırdı. Hükümete baskı var.

Arşiv 14.06.2010, 08:12 14.06.2010, 11:31
BP, ABD ve İngiltere'yi karşı karşı getirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Son yılların en büyük çevre felaketlerinden birinin etkileri hala önlenemezken, felaket iki ülkenin de arasını bozmaya başladı. ABD ve İngiltere Meksika'daki çevre felaketin yüzünden gerilimin eşiğine gelebilir. Çünkü ABD Başkanı'nın şirkete yönelik eleştirileri İngiltere'de milliyetçileri kızdırdı. Hükümete baskı var.

Meksika Körfezi'nde yol açtığı çevre felaketi sebebiyle ABD Başkanı Barack Obama'nın sert eleştirilerine hedef olan İngiliz petrol şirketi BP, iki ülke arasında diplomatik bir soruna dönüşüyor.

Şirketin hisselerinin 20 Nisan'daki patlamadan bu yana yüzde 40 değer kaybetmesi üzerine devreye giren İngiltere Başbakanı David Cameron, Cumartesi günü Amerikan Başkanı Obama'yla bir telefon görüşmesi yaptı. İngiliz basını kaybettiği oyları geri kazanmaya çalışan Obama'nın BP'ye karşı 'milliyetçi' tutum izlediğini ileri sürmüş ve Cameron'u buna karşı çıkmaya davet etmişti. Cameron da Obama'nın sert tutumunu yumuşatması için devreye girdi.

30 DAKİKA KONUŞTULAR


Cameron'un makamından yapılan açıklamada, 30 dakikadan fazla süren telefon görüşmesinin 'sıcak ve yapıcı' geçtiği belirtildi. Cameron'un görüşmede devam eden çevre felaketinden duyduğu üzüntüyü dile getirdiği, ancak BP'nin İngiltere ve ABD için ekonomik önemini hatırlattığı belirtildi.

Obama'nın da BP'nin çok uluslu karakterini tanıdığını, petrol sızıntısının önlenememesinden duyduğu hayal kırıklığının şirketin milli kimliğiyle ilgisinin bulunmadığını söylediği ifade edildi.

ABD Sahil Komutanlığı'ndan uyarı

BP'ye, Amerikan Sahil Koruma Komutanlığı'ndan da iki gün içerisinde bir çözüm önerisi sunması çağrısı yapıldı. Petrol sızıntısının başladığı günlerde küçük alanda uygulanan yakma işlemi ise yeni bir çözüm bulunamazsa daha geniş çapta yapmak üzere tekrar gündeme alındı. BP, çarşamba günü ABD Başkanı Barack Obama ile BP Başkanı Carl-Henric Svanberg arasında yapılacak görüşmede Meksika Körfezi ve Florida sahillerindeki petrol temizliği amacıyla bir fon oluşturulmasını önerecek.

İLGİLİ HABERLER:

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?