banner39

BP, petrol sızıntısıyla dibe vurdu-VİDEO

Irak işgalinde büyük petrol payı kazanan BP'nin Meksika Körfezi'ndeki petrol sızıntısına neden olması şirkete pahalıya mal oldu.

Arşiv 11.06.2010, 11:29 11.06.2010, 16:19
BP, petrol sızıntısıyla dibe vurdu-VİDEO

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geçen sene dünyanın üçüncü büyük petrol rezervlerine sahip Irak’taki petrol ve doğalgaz ihalelerini kazanarak işgalden en büyük payı almaya devam eden İngiliz petrol şirketi BP, Meksika Körfezi’nde Amerikan tarihinin en büyük çevre katliamına yol açtı.. Meksika Körfezi’nde BP’nin petrol arama lisansına sahip olduğu bölgede “Deepwater Horizon” adlı petrol platform 22 Nisan’da infilak ederek okyanusa battı. Şimdiye kadar platformdan en az 800 bin litre ham petrol denize karıştı. Patlamada ayrıca 11 işçi hayatını kaybetti. Patlamadan sonra BP’nin hızlı hareket etmemesi yüzünden çevre kirliliği tahminlerin üç katından fazla çıktı.

ABD’de ise Obama hükümetinin İngiliz petrol şirketi BP’yi büyük miktarda cezaya tabii tutacağı haberleri ardından şirketin hisse senetleri keskin bir düşüş yaşadı.

BP hisseleri Londra borsasısının açılışında yüzde 12 değer kaybetti. Meksika Körfezi’ndeki Deepwater Horizon adlı petrol platformunun 20 Nisan’da çöküşünden bu yana BP hisselerinin fiyatı yarıya düşerken, şirketin zararı da 55 milyar dolara yükseldi. ABD Adalet Bakanlığı’nın, BP’nin, sızıntının yol açtığı zararı karşılamadan önce hissedarlara kar payı dağıtmasını engellemesi ise Londra ile Washington arasında gerilime yol açtı. Başbakan David Cameron, konuyu Başkan Obama ile görüşeceğini açıklarken, muhalefet, Cameron’u ABD’ye boyun eğmekle suçladı.

Meksika Körfezi'ndeki petrol sızıntısının oluşturduğu petrol tabakasının ABD'nin Louisiana eyaleti açıklarında Chandeleur takımadalarına ulaştığı açıklandı.

Alman Bild'in haberine göre Breton Doğal Hayatı Koruma Bölgesi'nin bir parçası olan ve insanların yaşamadığı takımadalardaki pelikanlar ve diğer bazı kuşların petrole bulandıkları belirlendi.

Meksika Körfezi'ndeki petrol platformu Deepwater Horizon'un patlaması sonucunda son yılların en büyük çevre felaketlerinden biri gerçekleşti. Her gün yüzlerce varil petrolün okyanusa sızması ile, İsrail büyüklüğünde bir alan petrol altında kaldı. Sızıntının durdurulamaması felaketin boyutunu her geçen gün artırıyor. Patlamanın ardından, bölgedeki doğal hayatın uzun yıllar boyunca eskiye dönemeyeceği belirtiliyor.
 


 

Yorumlar (1)
OĞUZ KILIÇARSLAN 13 yıl önce
MEKSİKA AÇIKLARINDAKİ SIZINTIYI ÖNLEMEK İÇİN
PROJEM VAR.İLGİLİLERİN DİKKATİNE
[email protected]
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?