Brezilya basını: Erdoğan Lula'dan rol çaldı

Brezilya basını, nükleer takasın Türkiye'de yapılacak olmasını, "Erdoğan Lula'nın rolünü çaldı" başlığıyla duyurdu.

Brezilya basını: Erdoğan Lula'dan rol çaldı


İran, Türkiye ve Brezilya arasında imzalanan nükleer takas anlaşması dış basında da geniş yankı buldu. Brezilya’nın saygın gazetelerinden Estado de Sao Paulo Başbakan Erdoğan’ın Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula’nın rolünü çaldığını iddia etti.

Erdoğan’ın İran ile anlaşmaya varıldığını Lula’dan önce açıklayarak aslında Lula’nın üzerinde olması gerek spot ışıklarının kendi üzerine dönmesini sağladağını yazan gazete, "Brezilya devlet başkanı pazar günü bir anlaşmaya varıldığı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Brezilyalılar ile İranlılar anlaşmanın bugün, yani pazartesi günü duyurulmasına karar vermişlerdi. Erdoğan bir gün öncesinden açıklama yaparak Lula’nın rolünü çaldı” diye yazdı.

İNGİLİZ BASINI

BBC:
İsrail anlaşmaya tepki göstermekte gecikmedi ve İran’ı Türk ve Brezilyalı liderleri “kullanmakla” suçladı. BBC’nin İstanbul’daki muhabiri Jonathan Head, Türk dışişleri bakanlığı yetkililerinin anlaşmaya son derece kuşkuyla baktıklarını ve İranlıların oyun oynadıklarının farkında olduklarını söylediklerini haber verdi.

Financial Times:
İran Türkiye ile nükleer yakıt değiş tokuşunu kabul etti. Bu anlaşma atom programı nedeniyle Tahran ile Batı arasında yaşanan gerginliği sona erdirebilir. Tahran’ın gizlice nükleer bomba geliştirmesinden şüphelenen dünyanın önde gelen güçleri ile Tahran arasında arabuluculuk yapan Türk ve Brezilyalı  yetkililer anlaşmanın ayrıntılarını açıklamadılar.

The Independent:
Anlaşma İran’ın nükleer programı nedeniyle yaşanan uluslararası gerginliği yatıştırmak için BM tarafından desteklenen arabuluculuk girişimlerini canlandırabilir. Anlaşma sayesinde İran en azından geçici olarak silah üretiminde kullanılabilecek zenginleştirilmiş urnayum stoklayamayacak.

The Daily Telegraph:
Birçok Batılı ülke gibi İran’ın nükleer zenginleştirme programını atomik silah yapmada kılıf olarak kullandığını düşünen İsrail anlaşma konusunda Tahran’ı Türkiye ve Brezilya’yı “kullanmakla” suçladı.

Kudüs’teki üst düzey İsrailli bir yetkili, “İranlılar uranyumlarının zenginleştirilmiş bir bölümünü Türk topraklarında yapmayı kabul eder gibi görünerek Türkiye ve Brezilya’yı kullandı” dedi.

Skynews:
Skynews da, dünya haberleri kısmında ilk sırada yer verdiği anlaşma üzerinde, 19 saatlik görüşmelerden sonra mutabakata varıldığına dikkati çekti. Skynews, "Büyük ilerlemeye karşın bütün ülkeler bu gelişmeden memnun değil. İsrailli üst düzey bir yetkili, Brezilya ve Türkiye'nin İran tarafından yönlendirildiği ve kandırıldığını iddia etti" ifadesini kullandı.

ABD BASINI

ABD'nin önemli gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ) ve New York Times (NYT), İran'ın uranyum takasıyla ilgili olarak Türkiye, İran ve Brezilya arasında imzalanan anlaşmaya geniş yer verdi.

WSJ gazetesinin internet sayfasında yer alan haberde, "İran'ın nükleer yakıt değiş tokuşunu kabul ettiği ve 1200 kilogram düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyumu Türkiye'ye göndereceği" belirtildi.

Gazete, BM Güvenlik Konseyinin iki geçici üyesi olan Türkiye ve Brezilya'nın liderlerinin çabasıyla Tahran'da sağlanan uzlaşmanın İran'a karşı sert BM yaptırımlarını engelleme amacı taşıdığını yazdı.

Haberde, ABD yönetimi ve AB ülkelerinin uranyum takasına yönelik bu yeni anlaşmayı kabul edip etmeyeceği ya da bu anlaşmanın ABD önderliğinde İran'a yönelik yeni BM yaptırımları durdurup durduramayacağının bilinmediği kaydedildi.

New York Times gazetesinin internet sitesinde yayımlanan haberde ise İran'ın anlaşmayı kabul ettiğini açıklamasının, İran'a karşı yeni yaptırımlar için zaten gönülsüz davranan Konseyin daimi üyeleri Rusya ve Çin'in elini güçlendireceği görüşüne yer verildi.

Haberde, Tahran'da imzalanan anlaşmanın bölge uzmanları tarafından olumlu bir adım olarak nitelendirildiği, bununla birlikte Tahran'ın samimi olup olmadığı ya da bu uzlaşmanın İran açısından bir taktik olup olmadığı konusunda şüphe bulunduğu görüşü dile getirildi.
 

Kaynak: CNN Türk

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 04:02
banner53
YORUM EKLE

banner39