Brezilya futbolcu ihracından milyar dolarlar kazanıyor

Alex, Ronaldo, Kaka gibi oyuncuların dev kulüplere gidişiyle Brezilya'nın kasasına yılda 4,5 milyar dolar giriyor.

Brezilya futbolcu ihracından milyar dolarlar kazanıyor

 


Yetenekleriyle dünyayı kendilerine hayran bırakan Brezilyalı futbolcular, fanatikleri statta, ülkelerini ise transferler sırasında coşturuyor. Çalımları, pasları ve golleriyle futbolseverlere keyifli bir 90 dakika yaşatan Alex, Ronaldo, Kaka gibi oyuncuların dev kulüplere gidişiyle Brezilya'nın kasasına yılda 4,5 milyar dolar giriyor.

Latin Amerika'nın yıldızı parlayan ülkesi Brezilya, her yıl 900'e yakın futbolcu ihraç ediyor. İspanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Almanya gibi birçok Avrupa ülkesinde yaklaşık 5 bin futbolcu top koşturuyor. Sambacıları marka haline getiren Brezilya, futbolcu ihracatı yoluyla yıllık 4,5 milyar dolar kazanıyor. Ülke takımlarında aylık 3-10 dolar arasında oynayan geleceğin yıldızları, ülkelerini çalımlarıyla ihya ediyor.

Futbolseverleri, 2010 Dünya Kupası heyecanı sardı. Bu ay içinde Güney Afrika'da başlayacak futbol resitali, seyircileri bir ay boyunca ekrana bağlayacak. Dünyanın en pahalı ve en yetenekli yıldızları bu turnuvada meziyetlerini hem futbol tutkunlarına hem de hocalarına ispatlayacak. Ancak her şampiyonada olduğu gibi bu turnuvanın da en merak edilen takımlarından biri Brezilya. Kadrosunda Julio Cesar, Maicon, Gilberto Silva, Felipe Melo, Kaka, Julio Babtista, Kleberson, Robinho, Adriano, Nilmar ve Luis Fabiano gibi isimleri bulunduran takım, etkinliğin de en önemli favorileri arasında. Kadrodaki birçok futbolcu, eski takımındaki yerini sağlamlaştırmayı düşünürken bazıları da futbol piyasasındaki değerini artırmanın hesaplarını yapıyor. Dünya futbolunun yakından tanıdığı bu yıldızlar, bir yandan hayranlarına keyifli bir 90 dakika yaşatırken bir yandan da ülkelerine milyarlarca dolar girdi sağlıyor. Ülkenin Atletico Mineiro, Flamengo, Vasco da Gama, Corinthians, Palmeiras ve Sao Paulo gibi köklü kulüplerinin altyapısında yetişen yıldızlar, daha sonra İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa ve Türkiye gibi ülkelerin yolunu tutuyor. Ülkelerinde Avrupa'daki meslektaşlarından daha az maaş alan yıldızlar, yeni takımlarında milyon dolarlık sözleşmelerin altına imza atıyor. Futbolcularıyla profesyonelliğe adım attıklarında uzun süreli sözleşme imzalatan Brezilyalı takımlar, bunun meyvelerini de satıştan elde ettikleri milyon dolarlarla topluyor. Brezilya'daki kulüplerin dünyanın birçok ülkesindeki birinci ve ikinci lig takımlarına yılda en az 800 ile 900 arasında futbolcu transfer ettiklerini belirten Brezilya'da yaşayan Türk müteşebbis Bayram Dağdeviren, bunun rakamsal değerinin 4,5 ile 5 milyar doları bulduğunu kaydetti. Buradaki takımların hâlâ kurumsallaşmadığını söyleyen Dağdeviren, bundan dolayı elde edilen gelirlerin kulüpler tarafından istenildiği gibi kullanılamadığının altını çizdi. Brezilyalı birçok kulüp başkanının "futbolcu değerini bulduysa satacaksın" anlayışına hakim olduğunu hatırlatan Dağdeviren, bunun en bariz örneğinin de Corinthians'ın şampiyonluk mücadelesi verirken Andre Dos Santos ve Cristian Oliveira Baroni'yi Fenerbahçe'ye satmasını gösterdi. Her takımın yıl boyunca yetenekli futbolcuları tespit etmek için spor okulları kurduklarını vurgulayan Türk müteşebbis, sadece Sao Paulo takımının şehirde 10 farklı tesisinin olduğunu dile getirdi. Brezilya ve Arjantin gibi ülkelerde kulüplerin yanında işadamları da futbolcuların bonservisinin belli bir kısmını satın alabiliyor. Bu da futbolcuların transferlerinde ciddi sıkıntıları beraberinde getiriyor. Son birkaç yıldan beri ülkede ekonominin gelişmesiyle birlikte takımların da kurumsallaşmaya başladığını belirten müteşebbis, gelecek 5-10 yıl içinde futbol sektörünün daha da büyüyeceğini belirtti. Bu doğrultuda 2016 Olimpiyatları Rio de Janeiro'da yapılacak.

Latin Amerika'da yaşayan birçok yıldızın gittikleri ülkelerin hayat tarzına ayak uydurmakta zorlandığını da kaydeden Dağdeviren, bunun sebebinin de yıldızların bu ülkede serbest bir yaşam sürmesinden ileri geldiğini söyledi. Bu veriler doğrultusunda geçtiğimiz yıllarda Manchester City'den Robinho, İnter'den Adriano, Milan'dan Ronaldo, Galatasaray'dan Cassino Lincoln ve Trabzonspor'dan Marcelinho gibi yıldızlar eski takımlarına geri dönüş yaptı. Bu yıldızlarla ilgili en önemli ayrıntılardan birini ise yıldızların eski takımlarında aldıkları maaşlar oluşturuyor. Avrupalı takımlarla milyon dolarlık anlaşmalara imza atan futbolcular, burada 500-900 bin dolara kanaat ediyor.

Kaynak / Zaman

 

 
 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2010, 14:19
banner53
YORUM EKLE

banner39