Brezilya lideri, Ahmedinejad'la görüştü

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İran Cumhırbaşkanı Ahmedinejad ile biraraya geldi.

Brezilya lideri, Ahmedinejad'la görüştü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüştü. Türkiye adına Tahran da bulunan Ahmed Davutoğlu ise İran ve Brezilya dışişleri bakanlarıyla temaslarda bulunuyor. Başbakan Erdoğan da "Takas Türkiye'de olacak ibaresi metne eklendiği için" bu akşam İran'a gideceğini açıkladı.     

İran devlet televizyonunun haberinde, iki liderin İran'ın nükleer programından kaynaklanan soruna diplomatik çözüm bulunması yollarını ele aldıkları belirtildi.

Görüşmenin ardından İran Cumhurbaşkanlığı makamından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Büyük güçlerin BM Güvenlik Konseyinden İran'a karşı yeni yaptırım kararı çıkarma girişiminden önce, sorunun diyalog yoluyla çözümü yönünde çabalar yoğunlaştı.

Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu da Tahran'da bulunuyor. Davutoğlu ile İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ve Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim arasında görüşmeler sürüyor.

Yaklaşık 2.5 saat süren üçlü görüşmede, İran'la uranyum takasına ilişkin ortaya çıkan son formül ele alındı.

Öte yandan, Lula'nın İran'ın nükleer programıyla ilgili bir uzlaşmaya varılabileceği konusunda iyimser olduğu bildirildi.

İran'ı ziyaret eden Brezilya heyetinden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Lula'nın bu ziyaret sırasında İran'ın nükleer programıyla ilgili müzakerelerin sonuç vereceği konusunda iyimser olduğunu belirterek, "Müzakereler sürüyor. Brezilya tarafından İran ile büyük güçler arasındaki arabuluculuğun bilançosunu anlamak için Pazartesi gününe kadar beklemek lazım" dedi.

Erdoğan İran yolunda

İzmir'de temaslarda bulunan Başbakan Erdoğan da "Takas Türkiye'de olacak ibaresi metne eklendiği için" bu akşam İran'a gideceğini açıkladı.

Neden görüşüyorlar?

İran, kendi toprakları dışında bir nükleer takasa karşı çıkıyor. Brezilya ve Türkiye, Tahran yönetimini ikna çabasında.

Ama Amerika'da genel kanı, İran'ın tavır değiştirmeyeceği yönünde. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, geçtiğimiz günlerde Davutoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde de bunu dile getirmişti.

Washington'a göre, Brezilyalı lider Lula da Silva'nın Tahran temasları diplomasi için son şans.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2010, 21:02
banner53
YORUM EKLE

banner39