banner15

Brezilya savunma bakanından Ankara'ya kritik ziyaret

İran'a karşı yaptırımlara birlikte direnen Türkiye ve Brezilya arasında üst düzey görüşmeler sürüyür

Brezilya savunma bakanından Ankara'ya kritik ziyaret

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Brezilyalı yetkililer ile Türkiye hükümeti arasında bir süredir devam eden görüşmeler zincirine Brezilya Savunma Bakanı'nın Türkiye ziyaretiyle yeni bir halka eklendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Brezilya lideri Lula ile New York'taki nükleer zirvede İran'a ağır yaptırımlar önerisine karşı çıkmalarının ardından, dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu Brezilya'ya giderek temaslarda bulunmuştu.

Bugün de Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Brezilya Savunma Bakanı Nelson Jobimi Milli Savunma Bakanlığı'nda kabul etti. Basın mensuplarına yapılan açıklamalarda son dönemde artan yakın işbirliğine dikkat çekildi, nükleer konusu da gündeme geldi.

"TÜRKİYE VE BREZİLYA BAŞROL OYUNCUSU OLABİLİR"

Milli Savunma Bakanı Gönül, ziyaretin Brezilya'dan Milli Savunma Bakanlığı'na yapılmış olan en üst ziyaret olduğunu belirterek, Brezilya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin 19. yüzyıla kadar giden çok köklü ilişkiler olduğunu söyledi. Gönül, Brezilya ve Türkiye'nin birkaç ülke ile beraber ekonomik bakımdan dünyanın parlayan yıldızlarıyla nitelendirildiğini ifade ederek, "Türkiye ve Brezilya'nın gerek Birleşmiş Milletler Konseyi üyesi olmakla beraber, gerekse en ekonomisi gelişmiş 20 ülke arasında işbirliği yapmalarını da birlikte yaşamaktadırlar" dedi.

Brezilya Savunma Bakanı Nelson Jobim de, dünyanın çok önemli bir süreçten geçtiğini belirterek, iki ülkenin ilişkilerinin de iyi bir seviyede olduğunu söyledi. Jobim, "Türkiye'nin bölgedeki ve dünyadaki önemini biliyoruz. Türkiye ve Brezilya birlikte dünyada iki başrol oyuncusu olabilirler. Dünyanın yönetilmesinde de iki büyük ülke söz sahibi olabilmelidir. Bütün dinler, milletler ve ırklar arasında her zaman barışı korumalıyız. Benim Milli Savunma Bakanı olarak buraya ziyaretim Brezilya Savunma Bakanlığının size gösterdiği önemi gösteriyor. Sadece güvenlik de değil iki ülke arasında her konuda işbirliği istiyoruz. Türkiye'nin konumu itibariyle Türkiye'ye çok önem veriyoruz. Savunma olarak ilişkilerimizi daha derinleştirmeli ve geliştirmeliyiz. Zaten bu yüzden buradayım" diye konuştu.

JOBİM: BİZİM NÜKLEERİMİZ BARIŞ İÇİN, ONLAR SİLAH YAPIYOR

Bir gazetecinin İran'dan sonra Brezilya'nın da nükleer konusunda bir çalışmasının olduğu yönündeki haberlerin olduğunu hatırlatması üzerine Jobim şunları kaydetti:

"Gerçekten yalan bir haber. Bizim hiçbir şekilde nükleer silah yapma isteğimiz yok. Zaten bu bizim anayasamızda olan bir şey. Kesinlikle nükleer silah yapma isteğimiz yok. Tabii bu uluslararası anlaşmalarda da imzamız var yapmayacağımıza dair. Nükleer teknolojiyi istiyoruz ve var ama bu sadece enerji için olacak. Tarım ve ilaç alanında da olabilir. Barış için kullanılacak nükleer enerjiye 'evet' diyoruz.

Tabii ki bu nükleer teknolojisi olmayan ülkeler bunu yapabilirler fakat barış ve enerji için kullanılması taraftarıyız. Her zaman bunun barış için ve savaşçıl amaçlar için kullanılmayacağına emin olmalıyız. Nükleer konuda bilgiliyiz. Bu zaten bize lazım olan bir şey. Tabii ki barış için. Brezilyada uranyum var. Zenginleştirme teknolojimiz de var yapabiliyoruz. Nükleer programız var ama sadece enerji, tarım ve ilaç konusunda kullanabileceğimiz. Nükleer anlaşmayı imzalamadan önce böyle çalışmalarımız vardı. Arjantin ve Brezilya olarak beraber çalışıyoruz. Brezilya'nın her zaman istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda kullanmak için. Nükleer enerjideki bunu 'etik' olarak kullanmak amaç başka şekilde değil. Bunu sivillere karşı kullanmak değil amaç. Bu sivillere karşı kullanılan korku yaratıyor. Nükleer konuyu bilmeyenler bu çalışmalara kötü gözle bakabiliyorlar. Bu tabii ki korku terörizmden kaynaklanıyor. Kötü amaçlı kişilerin eline bu silahların geçmesinden kaynaklanıyor.

Biz Brezilyalılar olarak nükleer enerjisi olan devletler tarihte söz verdikleri gibi azaltmalarını istiyoruz. Nükleer silahları başlıkları azaltmalarını istiyoruz. Azaltsınlar bizde mutlu olacağız. Nükleer silahı olan ülkeleri ne zaman görsek bu da başka ülkenin bende yapmak istiyorum isteğine yol açabiliyor. Çoğu enerji için tasarlamadılar savaş için tasarladılar. Bunların olması bizim isteğimiz değil. Barış için kullanılmasını istiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 15:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35