Brezilya-Türkiye ortaklığı İran'da anlaşma getirdi/ GÜNCELLENDİ

Tahran'da dün uranyum takasına ilişkin tam 18 saat süren pazarlığın imzaları bugün üç liderin huzurunda atıldı.

Brezilya-Türkiye ortaklığı İran'da anlaşma getirdi/ GÜNCELLENDİİran'ın tartışmalı nükleer programı sebebiyle Batı dünyası ile Tahran arasında uzun zamandan beri süren krizin aşılması yolunda Ankara'nın kararlı politikasıyla önemli bir adım atıldı. Anlaşma bugün Ahmedinejad, Erdoğan ve Lulu'nun huzurudna İran, Türkiye ve Brezilya dışişleri bakanları tarafından imzalandı.

Uranyum takasına ilişkin ortak formülle ilgili anlaşma, Türkiye, Brezilya ve İran dışişleri bakanları tarafından imzalandı. Buna göre 1200 kg uranyum takası Türkiye'de olacak. Anlaşma metnine göre, İran'ın uranyumu anlaşmadan bir ay sonra Türkiye'ye göndermesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Muttaki ve Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, uranyum takası konusunda üzerinde uzlaşılan mutabakat metnini imzaladı. İmza töreni, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Brezilya Cumhurbaşkanı Lula Da Silva ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın huzurunda yapıldı. İmzalanan anlaşmaya göre uranyum takasının Türkiye'de yapılması öngörülüyor.

İran'ın 1200 kilogram düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyumu yüksek seviyede zenginleştirilmiş uranyumla takas edeceği kaydedildi. İran Dışişleri Bakanı Muttaki, "Takas olmazsa Türkiye uranyumu İran'a geri gönderecek" dedi.

18 SAATTE OLUŞTURULDU

Uzlaşı metni, üç ülkenin dışişleri bakanlarının dün 18 saat süren görüşmeleri sonucu oluşturuldu.  İran nükleer takas mektubunu 1 hafta içerisinde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (IAEA) gönderecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, metinde nükleer takasın Türkiye'de yapılacağına dair bir ifade konulduğu için dün sürpriz bir şekilde Tahran'a gitti.

İMZA SONRASI LİDERLERDEN AÇIKLAMALAR

İran lideri Mahmud Ahmedinecad: Ahmedinecad, dünya güçlerine, ülkesinin nükleer programı konusunda yeni görüşmeler yapılması çağrısında bulundu.

İran lideri imzalanan uranyum takası anlaşmasının ardından basına açıklamalarda bulundu. Ahmedinecad  "5+1 ülkeleri için, Uranyum takası anlaşmasını takiben, İran ile dürüstlük, adalet ve karşılıklı saygıya dayanan görüşmelere girme vakti geldi" diye konuştu.

Ahmedinecad'ın konuşmasında sözünü ettiği 5 1 ülkeleri, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi olan ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere'ye, Almanya'nın katılımıyla oluşuyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu:

Davutoğlu, İran'ınuranyum takasının Türkiye'de yapılmasını öngören anlaşmanın taahhütlerinin yerine getirilmesi için Türkiye'nin gerekeni yapacağını söyledi.

İran ile ilgili şüphelerin bertaraf edildiğini söyleyen Davutoğlu, Türkiye'nin, tüm sorunların diplomasi ve diyalogla çözülebileceğini bir kez daha gösterdiğini bildirdi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, anlaşmaya varılmasıyla ciddi bir krizin aşılmış olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Mutteki:

İran Dışişleri Bakanı Mutteki de anlaşmanın taahhütlerinin yerine getirilmemesi halinde Türkiye'nin, İran'ın düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyumunu "derhal ve koşulsuz olarak" kendilerine iade edeceğini belirtti.

Mutteki, "İmzalanan anlaşmaya göre, şayet takas gerçekleştirilmezseTürkiye sevk edilen uranyumumuzu hemen ve koşulsuz olarak geri göndermek durumunda olacak" dedi.

İSRAİL TEPKİLİ

İran, Türkiye ve Brezilya'nın ortak girişimiyle 1200 kilogram uranyumun Türkiye'de takas edilmesi kararı İsrail'i kızdırdı. İsrail, Tahran'ın Türkiye ve Brezilya'yı aldattığını öne sürdü.

İsrail Radyosu'na konuşan ve adının saklı tutulmasını isteyen üst düzey bir İsrailli yetkili, “İsrail, az zenginleştirilmiş uranyumun Türkiye topraklarında zenginleştirilmiş uranyumla takas edilmesini kabul ettiğini söyleyerek Türkiye ve İsrail'i kandırdı" dedi.

Yetkili, İran'ın geçmişte de tansiyonu düşürmek ve uluslar arası ambargo riskini azaltmak üzere benzer yöntemlere başvurduğunu iddia ederek, “Ancak daha sonra verdikleri sözde durmadılar" diye konuştu.

davutoglu-mutteki-amorim-imza.jpg

 

erdogan-ahmedinejad-lula-davutoglu.jpg

 

erdogan-ahmedinejad-lula-davutoglu1.jpg

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 11:31
banner53
YORUM EKLE

banner39