banner15

Brezilya Yolsuzluk İddiaları ile Tekrar Çalkalanıyor

2005 yılının ikinci yarısını yolsuzluk sorunları ile geçiren Brezilya eski günlerine yeniden dönüyor. Maliye Bakanı Antonio Palocci kamusal görevini özel kazanç sağlayacak biçimde kötüye kullanma iddialarıyla itham ediliyor.

Brezilya Yolsuzluk İddiaları ile Tekrar Çalkalanıyor

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

Brezilya polisi, Maliye Bakanı Antonio Palocci hakkındaki kamusal görevini özel kazanç sağlayacak biçimde kötüye kullanma iddialarının kilit tanığının özel banka hesabının basına sızdırılmasıyla ilgili soruşturma başlatırken konu, Ekim ayında yapılacak genel seçimler öncesinde hükümeti giderek daha zor durumda bırakıyor.

Bir Kongre komisyonunda geçen hafta tanık olarak dinlenen Francenildo dos Santos Costa, Palocci'yi Brasilia kentinde bir villada gördüğünü ve bu villanın, resmi görevlilerce bir gasp çetesi tarafından toplandığı söylenen paraları paylaşmak için kullanıldığının sanıldığını söyledi. Sözü edilen villada Casto bekçi olarak çalışıyordu.

Luiz Inacio Lula da Silva hükümetinin piyasa yanlısı ekonomik politikalarının mimarı olarak görülen Palocci ise daha önceki açıklamalarında bu eve hiç gitmediğini söylemişti. Costa'nın ifadesinden kısa bir süre sonra ülkenin önde gelen bir haber dergisi de Palocci aleyhine ifade vermesi için Costa'ya para verildiğini öne sürdü. Costa'ya kim tarafından ödeme yapılmış olabileceğine değinmeyen dergi, haberini, Costa'nın Caixa Economica Federal adlı kamu banksındaki hesabına yakın zamanda yüksek miktarlarda ödeme yapıldığını gösteren makbuzlara dayandırdı. Costa ödemenin babası tarafından yapıldığını açıklarken, babası da bunu doğruladı..

Costa'nın banka hesabının sızdırılmasıyla ilgili olarak dün polis soruşturması başlatıldı. Siyasi analistler, soruşturma sonunda, hükümet görevlilerinin sorumlu olduğunun ortaya çıkması halinde, Lula'nın imajının zedelenebileceğini ifade ediyorlar. Bazı analistler, Palocci'nin ay sonunda görevinden ayrılabileceğini düşünüyor.

Seçimler öncesinde yeniden seçimlere katılacak kamu görevlilerinin görevlerinden ayrılması için öngörülen süre Mart sonunda doluyor. Brasilia'da bulunan siyasi danışman Paulo Kramer, "Piyasa, Palocci'nin ayrılmasını fiyatlara yansıtmış durumda" dedi. Muhalefet partileri ise olayı "demokratik ilkelerin ihlali" olarak niteledi. En az iki muhalefet partisi, bu konuda savcılık soruşturması açılmasını talep ederken, Adalet Bakanı Marcio Thomaz Bastos da ayrıntılı bir soruşturma yapılacağına söz verdi.

Geçtiğimiz yıl İşçiler, öğrenciler, iş adamları gibi toplumun her kesiminden katılımcıların yer aldığı gösteriler meydana gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48