banner39

Brezilya'da topraksızlar ayaklandı

Brezilya'da yüzlerce topraksız köylü, toprak reformu kurumunun ülkenin başkenti Brasilia'daki merkezini işgal etti.

Arşiv 18.04.2007, 07:31 18.04.2007, 07:31
Brezilya'da topraksızlar ayaklandı

Topraksız Tarım İşçileri Hareketi'nin toprak reformu talebiyle başlattığı ve bir ay boyunca sürecek eylemler çerçevesinde, binlerce topraksız köylünün de ülkenin değişik bölgelerinde karayollarına barikatlar kurduğu ve çiftlikleri işgal ettiği bildiriliyor.

Brezilya'nın topraksız köylü hareketi MST'nin Kızıl Nisan olarak adlandırdığı bir aylık protesto eylemlerinde 17 Nisan'ın özel bir önemi var.

MST aynı zamanda, 11 yıl önce, bir protesto gösterisi sırasında 19 tarım işçisinin polis tarafından öldürülmesinin yıldönümünü de anıyor.

Bu nedenle eylemlerini tırmandıran MST'nin yüzlerce üyesi bugün tarım reformu kurumu INCRA'nın merkezini işgal etti ve kurumun çalışanlarının binaya girmesini engelledi.

Yetkililerin, işgalin kalkması için protestocularla görüşmeye razı olması ardından, eylemcilerin binanın bodrumuna indikleri bildiriliyor.

Eylemciler, Brezilya hükümetinin, üretken olmayan tarım alanlarının kamulaştırılmasına hız vermesini ve ülkenin tümünde toprak işgal eden köylülere toprak tahsis edilmesini talep ediyor.

Ülkenin diğer bölgelerinden de toprak işgalleri ve protesto yürüyüşleri haberleri alınıyor.

MST Latin Amerika'nın en iyi örgütlenmiş hareketlerinden biri. Fakat toprak işgalleri Brezilya'da tartışmalı bir eylem biçimi.

Protestolar sürerken, Katolik kilisesinin toprak yardım komisyonu, 2006 yılı içindeki işgal eylemleri sırasında, çoğu topraksız köylü, 39 kişinin öldüğünü açıkladı.

Toprak işgallerinin sayısında azalma olurken, bu tür olaylarda ölenlerin sayısında da bir artış görülmüyor. Fakat bu olayların çok azının yargıya gittiğine işaret edilmekte.

Brezilya cumhurbaşkanı Lula geçtiğimiz Cuma günü toprak reformu talebinde bulunan örgütlerin temsilcileriyle görüştü ve tarım alanlarının kamulaştırılması için gereken koşulların yumuşatılması isteklerini değerlendireceğini vaadetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?