banner39

Brown'dan İsrail'e konvoy tepkisi

İsrail'in Gazze'ye ulaştırılmak istenen insani yardımı engellemesi İngiltere Başbakanı'ndan tepki aldı.

Arşiv 02.01.2010, 13:40 02.01.2010, 17:40
Brown'dan İsrail'e konvoy tepkisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşik Krallık Başbakanı Gordon Brown, İsrail'in Gazze'ye ulaştırılmak istenen insani yardımı engellemesinin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Başbakan Brown, Filistinliler için Tıbbi Yardım Derneği'nin 27 Aralık'ta İngiliz "The Observer" gazetesinde yayımlanan "açık mektubuna" cevaben yazdığı mektupta şunları kaydetti:

"Bana yazdığınız açık mektup, çatışmaların üzerinden bir yıl geçerken, Gazze'deki ciddi insanlık durumuna dikkati çekmek açısından doğruydu. İsrail hükümetine de defalarca ve açıkça ifade ettiğim gibi, İsrail'in Gazze'ye ulaşacak yardımı engellemeyi sürdürmesi kabul edilemez. AB Dışişleri Bakanları da insani yardımın kesintisiz ulaştırılması konusundaki bu çağrımızı desteklemiştir."

Başbakanlığın resmi internet sitesinde yayımlanan mektubunda, ülkesinin insani yardım konusunda ön saflarda yer almaya devam edeceğine söz veren Brown, geçen yıl Birleşik Krallık'ın Gazze'de insani yardım için 20 milyon sterlin harcadığını belirtti.

Brown ayrıca, Hamas'ın faaliyetlerinin Gazze'ye yardım ulaştırılmasını engellemek konusunda "bir gerekçe olamayacağını" vurgulayarak, ancak Hamas'ın da İsrail'in güneyinde roket saldırıları tehdidinde bulunmaması ve İsrail askeri Gilad Şalid'i serbest bırakması gerektiğini kaydetti.

Birleşik Krallık Başbakanı mektubuna 2010 yılında, İsrail-Filistin sorununda kapsamlı bir barışa ulaşılması konusundaki dileğiyle son verdi.

Filistinliler için Tıbbi Yardım Derneği, 27 Aralık tarihinde, İsrail'in Gazze saldırısının birinci yıl dönümünde yayımladığı mektubunda, Başbakan Gordon Brown'a elindeki tüm diplomatik yolları kullanarak, Gazze'ye yönelik insani yardım engelini kaldırması çağrısında bulunmuştu.

Mektup bazı milletvekilleri, akademisyenler, yardım derneği yetkilileri ve insan hakları avukatları tarafından imzalanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?