Brüksel'de Avro'nun geleceği konuşuluyor

Avro'nun geleceğinin tartşılacağı kritik toplantı AB Maliye Bakanlarının katılımıyla bugün başlıyor.

Brüksel'de Avro'nun geleceği konuşuluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avro’nun geleceği için bugün ve yarın Brüksel’de önemli kararlar alınacak, Avro bölgesi maliye bakanları bugün ve yarın toplantı yapıyorlar. Avro, tedavüle girdiği 2002 yılından bu yana ilk defa kendini ısbatlama sınavına tabi tutuluyor. Bu hafta içinde Avro’nun geleceği konusunda kararla alınacak.

Avro bölgesi Maliye bakanları bugün ve yarın Brüksel’de toplanarak üye ülkelerden aşırı borçlananlara uygulanacak yaptırımlar ve radikal bir istikrar paketi reformu için kararlar alacaklar. Hastalığı nedeniyle bir süredir hastahanede yatmakta olan ve bugün tekrar görevine dönen Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Avro birliğinin güvenliği için 12 maddelik bir plan sunacak. Bu maddeler arasında borçlanmanın frenlenmesi ve kurulacak ‘Avrupa Bilirkişi Konseyi’ tarafından Avro üyesi ülkelerin bütçelerinin sıkı bir şekilde kontrol altında tutulması yeralıyor.

Alman Ekonomi Bilge Kurulu başkanı Wolfgang Franz, siyasetçilerin karar vermekte acele etmesi gerektiğini belirterek, inandırıcı ve hedefe götürücü bir antlaşma yapmaları gerektiğini ve bu antlaşmaya göre bütçelerin görüşülüp kararlaştırılmasını, yine bu antlaşmaya göre borçlanma konusunda yanlış adım atan üye ülkelere otomatik olarak yaptırımlar uygulanması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Alman Başbakan Merkel, Avrupa’nın 750 Milyar Avroluk kurtarma paketiyle zaman satın aldığını, şimdi bütçe açığı olan ülkelerin derhal bu açıklarını kapatacak tedbirler alması gerektiğini belirtti.
 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 15:16
banner53
YORUM EKLE

banner39