banner15

Brüksel'de Enerji Bildirisi Günü

Avrupa Komisyonu bugün Avrupa Birliği'nin enerji politikası üzerinde geniş kapsamlı bir tartışma zemini oluşturmayı amaçlayan bir bildiri yayınlayacak.

Brüksel'de Enerji Bildirisi Günü

Birlik üyesi 25 ülke için yasaları hazırlamakla yükümlü olan komisyonun bu çerçeve belgeyle amacı, üye ülkeler arasında daha yakın işbirliği ve koordinasyonu sağlamak, her geçen gün artan enerji ihtiyacının karşılanması için öneriler sunmak. Avrupa Komisyonu'nun açıklayacağı belge bir öneriler bildirgesi.

Enerji pazarının liberalleştirilmesi, enerjinin daha iyi dağıtımı ve paylaşımı, enerjinin depolanması, Rusya gibi ülkelerden alınan enerjinin güvence altında tutulması gibi pekçok konuda tartışma platformu açmayı amaçlayan, fikir paylaşımı çağrısında bulunan bir davet.

Avrupa Birliği, şu andaki enerji ihtiyacının yarısını ithal etmek zorunda. Çok da uzak olmayan bir gelecekte Avrupa Birliği'nin karşı karşıya kalabileceği enerji darboğazına bir çözüm bulma çabaları, son dönemde Avrupa'da siyasî gündemin başlıca maddelerinden birisi haline gelmişti.

Ocak ayında Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan doğal gaz sorunu da Brüksel için alarm zillerinin çalmasına neden olmuştu. Avrupa Birliği yetkilileri, şimdi buna benzer sorunların tekrarlanmaması için Rusya'yla da uzun soluklu yeni bir enerji anlaşması yapabilme amacında.

Ancak, son dönemde sık sık gündeme geliyor olsa da, Avrupa Birliği'nde bir 'ortak enerji politikası' oluşturabilmek henüz çok kolay değil. Üye ülkelerin hükümetleri ne tür enerji kaynakları kullanacaklarına, kaç tane nükleer santrala sahip olmayı istediklerine, gaz ve petrol için hangi ülkelerle uzun dönemli anlaşmalar yapacaklarına kendileri karar veriyorlar.

Tüm bu endişelere rağmen bugün açıklanacak belge, kısa sürede tüm sorunları çözecek bir öneri getiremiyor zira Avrupa Birliği içinde bu konuda farklı sesler yükselmekte. Özellikle Almanya ve Fransa, enerji piyasasının liberalleşmesine sıcak bakmıyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48