banner39

Brüksel'de şiddet olayları: 20 yaralı

Belçika'da Anderlecht taraftarları ile Afrikalılar arasında çıkan çatışmalarında 20 kişi yaralandı 194 kişi gözaltına alındı.

Arşiv 26.05.2008, 16:13 26.05.2008, 16:13
Brüksel'de şiddet olayları: 20 yaralı


Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Anderlecht bölgesinde geçen hafta sonu yaşanan şiddet olayları devam ediyor. Basın ve kamuoyu ise Belçika polisinin göçmen asıllıları daha sıkı denetlerken, Belçikalılara göz yumduğunu konuşuyor.

Anderlecht futbol kulübünün aşırı taraftarları ile çoğunluğu Faslılardan oluşan Kuzey Afrikalılar arasında geçen ve Cuma gününden beri süren sokak çatışmalarında 20'den fazla kişi yaralandı ve 194 kişi gözaltına alındı.

Polis yetkilileri, "şehir gerillaları" olarak adlandırdıkları "beyaz" ve "esmer" grupların bölgedeki mağazalara, bankalara ve ticari kurumlara da büyük hasar verdiklerini, yağmalama olayları yaşandığını bildirdi.

Irkçılık, işsizlik ve fakirlik gibi nedenlere bağlanan şiddet olaylarını değerlendiren ve bu olayların gerçek nedeninin henüz bilinmediğini anlatan İçişleri Bakanı Patrick Dewael, "adaletin tepki göstermesi" çağrısında bulunurken, gözaltına alınan 194 kişinin 193'ünün yabancı ve yabancı asıllı olması tepkileri artırdı.

BEYAZLARI KOYACAK HÜCRE YOK

Polis, "beyazlar ile esmerleri aynı hücrelere koyamayacağı, yeterli hücre bulunmadığı" ve "aşırı sağcı beyazların daha deneyimli oldukları, kaçmayı başardıkları" gibi gerekçelerle savunma yaptı.

Olayları yatıştırma çabasında olan güvenlik birimlerinin yabancı asıllılara öncelik vermesi ve onlara baskıyı artırması, aşırı sağcı Anderlecht taraftarlarından oluşan sokak gruplarına yönelik kontroller yapmaması eleştiriliyor.

Belçika basını, bölgedeki şiddet olaylarının artarak devam etmesi endişesini yansıtırken, Anderlecht kulübünde ve belediyesinde aşırı sağcıların giderek artan bir şekilde organize olduklarına, tehdit ve korku saçtıklarına dikkati çekiyor.

Anderlecht bölgesinde bugüne kadar görülmemiş boyutta şiddet olayları yaşandığını belirten yetkililer, güvenlik önlemleri ve alarm durumunun sürdürüldüğünü ifade ediyor.

Anderlecht'te sokaklarda toplu gezinme ve gruplar oluşturma yasağı devam ediyor.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?