banner39

Bryza Zeyno Baran'a katılmıyor

Bryza Türk sevgilisi Zeyno Baran gibi düşünmüyor: 'Darbe beklemiyoruz'

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bryza Zeyno Baran'a katılmıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza, Türkiye'nin demokrasisinin son derece sağlıklı olduğunu söyledi ve "Türkiye'de darbe olacağına kesinlikle inanmıyoruz" dedi. Bryza, Amerikan yönetiminin Türkiye'deki ordu-siyaset ilişkileri hakkındaki değerlendirmelerini aktardı. Bryza, "Bugün ya da görünür gelecekte, Türkiye'de herhangi bir askeri müdahalenin olası olduğuna kesinlikle inanmıyoruz" diye konuştu. Bryza'nın sevgilisi olan Zeyno Baran ise ABD'de yayımlanan Newsweek dergisinin 27 Kasım'daki sayısında, Türkiye'yi 28 Şubat sürecine götüren koşulların yeniden ortaya çıktığını yazmış, "Türkiye'de 2007 yılında bir askeri darbe olması olasılığının yüzde 50 olduğunu" öne sürmüştü.

Baran_Bryza.JPG

ABD Dışişleri üst düzey yetkilisi Matt Bryza, Washington'da CNN Türk muhabiri Yasemin Çongar ile ZAMAN gazetesi muhabiri Ali H. Aslan'ın sorularını yanıtladı ve darbe iddialarına karşı çıktı.

"Türkiye'de güçlü bir demokrasi var. Müdahale ihtiyacını tahayyül edemiyorum." diyen Bryza, demokrasiden sapmanın Türkiye'nin stratejik değerini baltalayacağını söyledi.

Bryza, 28 Şubat benzeri bir müdahalenin bugün ABD tarafından desteklenip desteklenmeyeceği sorusunu ise, "Eğer Türkiye, demokrasisini zayıflatacak bir yola girerse, ABD gözündeki stratejik değerini de zayıflatır" diye yanıtladı.

ABD Dışişleri üst düzey yetkilisi Bryza, Zaman gazetesi Washington Temsilcisi Ali H. Aslan'ın sorularına verdiği yanıtlarda, Türkiye'nin AB sürecinin devamı ve demokrasiden sapması yönünde mesajlar aktardı.

Newsweek'te Zeyno Baran'ca dile getirilen Türkiye'de 2007'de darbe ihtimalini yüzde 50 olduğu iddiasına katılmadığını söyleyen Bryza, Türkiye'de 'güçlü' bir demokrasi olduğunu belirterek, 'Ordunun müdahale ihtiyacının neden hasıl olacağını tahayyül edemiyorum.' dedi.

Zaman, Bryza'ya şu soruyu sordu: 'ABD post-modern müdahale ya da açık darbe olsun Türkiye'de laikliği koruma adına herhangi bir askerî müdahaleyi destekler mi? Türk siyasetine ordunun bu tür müdahalelerini tasvip ediyor musunuz? Türk ordusunun siyasete müdahalesi ABD'nin çıkarına mı?'

Matt Bryza'nın cevabı şu oldu: 'Hayır. ABD için Türkiye'nin önemli olmasının sebebi hem Ortadoğulu, hem Avrupalı -artan oranda Avrupalı- Müslüman çoğunluklu bir nüfusa sahip laik bir demokrasi olarak benzersiz keyfiyetidir… Türkiye'nin güçlü demokratik prensiplerden herhangi bir şekilde sapması, ABD için stratejik değerini baltalar.'

Diğer ülkelere reformda 'ilham kaynağı' olma kabiliyetinin Türkiye'yi ABD için 'kilit bir ortak' yaptığını söyleyen Bryza, 'Eğer Türkiye'de demokrasiden uzaklaşma istikametinde bir evrim olsaydı, bu Türkiye'nin stratejik ortak olarak değerini azaltırdı. Ve bence Türk ordusu da bunu anlıyor ve aynı zamanda memnun.' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin ordunun diğer ülkelerden farklı bir rol oynadığı, 'değişik bir demokrasi' olduğunun altını çizen ve ordunun Cumhuriyet'in kuruluşundan beri Atatürk'ün değerlerini ve fikirlerini koruma noktasında oynadığı rolden memnun olduklarını kaydeden Bryza, 'Türk ordusu siyasete sadece büyük isteksizlikle girmiştir.' dedi.

Genelkurmay 2. Başkanı Org. Ergin Saygun'la Zeyno Baran'la birlikte görüştüğü iddialarını yalanlayan Bryza, komutanla görüşebilseydi çok memnun olacağını, ancak o tarihlerde ABD dışında olduğunu kaydetti. Bryza, Newsweek makalesini okumadığını söylediği Zeyno Baran'ı 'kendine ait düşüncelere sahip olabilecek oldukça parlak ve kabiliyetli bir analizci' olarak nitelendirirken, Türkiye'de kadına gösterilen saygıdan mahrum edilmemesi çağrısında bulundu.

Baran ile Bryza uzun yıllardır birlikte yaşıyor.

Erdoğan hükümetinin 'İslamcı' olduğundan Türkiye'yi laik Avrupa'dan ve Batı'dan uzaklaştırdığı iddialarına ne oranda katıldığı sorusuna ise Bryza şöyle cevap verdi: 'Siyasi liderlerin kalplerinin ve kafalarının derinliklerinde ne olduğunu bilemem. Onlarla ilgili hükmü, eylemleri ve sözleriyle vermeliyim. Liderlerden Atatürk ve laik demokrasi prensiplerine bağlılık dışında bir yorum duymadım.' ABD'nin Türkiye'de reformların hızlanmasını teşvik ettiğini kaydeden Bryza, anayasa reform paketinin geçmesinin ve 301 sorununun çözülmesinin Türkiye için iyi olacağını vurguladı. Bryza, Papa'nın Türkiye ziyaretinin 'gerçek bir artı'ya dönüştüğünü söyledi.

 

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?