banner39

Brzeziski: Yahudi lobisini sorguladığınızda suçlanıyorsunuz

ABD'nin dış politikasına yön veren önemli isimlerinden ve Obama'nın danışmanı Brzezinski, Yahudi lobisinden çok şikayetçi

Arşiv 29.05.2008, 12:11 29.05.2008, 13:45
Brzeziski: Yahudi lobisini sorguladığınızda suçlanıyorsunuz


ABD'de Demokrat Parti'nin favori başkan adayı Barack Obama'nın dış politika danışmanlığını yapan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Brzezinski, ABD'deki Yahudi lobisine ağır eleştiriler yöneltti.

Brzezinski, ABD'de İsrail yanlısı Yahudi lobisinin çok güçlü olduğunu ve bu lobinin gücünün sorgulanması halinde derhal antisemitizm suçlamalarına maruz kalındığını belirtti.

Eleştirilerinde özellikle ABD'deki en güçlü Yahudi lobisi Amerikan-İsrail Kamu İşleri Komitesi AIPAC'i hedef alan Brzezinski, bu kuruluşu, Ortadoğu barış sürecini engellemeye çalışmakla suçladı.

Eski başkan Jimmy Carter'ın ulusal güvenlik danışmanlığını yapan ve özellikle dağılan Sovyetler Birliği üzerindeki uzmanlığıyla tanınan Brzezinski, AIPAC'ın sürekli olarak iki devletli çözüme karşı çıktığını, ABD Kongresi'ndeki birçok üyeyi de sindirdiğini belirterek 'Bunun sağlıklı bir durum olduğunu düşünmüyorum' dedi.

ABD'NİN İSRAİL POLTİKASI DEĞİŞEBİLİR

ABD dış politika çevrelerinde halen güçlü bir ses olan Brzezinski'nin, Demokrat başkan adaylarından Obama'nın dış politika danışmanlığını da yaptığına işaret eden gözlemciler, Yahudi lobilerine yönelik bu sert eleştirileri, Obama'nın başkan seçilmesi halinde Washington'un geleneksel İsrail yanlısı politikasının değişebileceğine dair bir gösterge olarak yorumlandı.

İsrail'i, Filistinlilere karşı aşırı güç kullandığı ve uzlaşmaya istekli olmadığı gerekçesiyle daha önce de eleştiren Brzezinski, bazı Yahudi akademisyenler ve politikacılar tarafıdan 'İsrail karşıtı' olmakla suçlanıyor.

Brzezinski, ABD'deki Yahudi lobilerine yönelik eleştirileriyle gündeme oturan John Mearsheimer ve Stephen Walt adlı Amerikalı akademisyenleri savunmasıyla da Yahudi çevrelerin hışmına uğramıştı.

YAHUDİ LOBİSİ McCARTHYCİLİK YAPIYOR

Brzezinski, Yahudi toplumuna mahsus bir durum olmamakla birlikte, bu çevrelerdeki bazı insanların 'McChartycilik' olarak bilinen karalama kampanyalarına eğilimli olduklarını da savundu, "Tartışmak yerine iftira edip karalamaya çalışıyorlar. Hemen antisemitizmi öne sürüyorlar. Barışa yönelik her türlü ciddi girişim İsrail karşıtlığı olarak yorumlanıyor" ifadesini kullandı.

Ortadoğu barışı için kendi çözüm formülünü öneren Brzezinski, barış için Filistinlilerin geri dönüş hakkından feragat etmesi, Filistin devletini silahlardan arındırılması ve İsrail'in 1967 öncesindeki sınırılarına çekilmesi gibi köklü adımların atılmasını teklif ediyor. Brzezinski, bu adımların atılması halinde İsrail ile Filistin'in Ortadoğu'nun Singapuru'na dönüşebileceğini, bunun da ABD'nin çıkarına olduğunu savunuyor.

Kaynak: Star
 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?