banner39

BTİK: Helikopterin yerini yarım saatte bildirdik!

Helikopterin yerinin zamanında tespit edilip bildirildiği açıklandı.

Arşiv 04.04.2009, 09:11 04.04.2009, 10:36
BTİK: Helikopterin yerini yarım saatte bildirdik!

Telefon sinyalleri kesin noktayı bir saatte verdi.

Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarını taşıyan helikopterin tam yerinin, düştükten bir saat sonra tespit edilip bildirildiği ortaya çıktı. BBP, olay üzerindeki kuşkular nedeniyle kazayla ilgili bağımsız inceleme başlatıyor..

'Şaşırmamak lazım tesadüfler ülkesiyiz'

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde BBP lideri Yazıcıoğlu ve 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasına ilişkin gelişmeler sürüyor.

Son olarak ortaya çıkan bir belge, kazadan bir saat sonra enkazın yerinin tam olarak belirlendiğini ortaya koydu.

Kazanın ardından "Suikast mi, kaza mı? sorusu sorulurken, tartışılan en önemli konulardan biri enkazın yanlış yerde arandığı ve kaza yerine çok geç ulaşılması oldu. Ancak ortaya çıkan bir belge, enkazın koordinatlarının, saat 16:25'te yani kazadan bir saat sonra tam olarak tespit edilerek Başbakanlık Kriz Yönetimi Merkezi, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ilgili birimlerine iletildiği ortaya koydu.

'TAM YERİ BİLDİRDİK'

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu'nun yayınladığı belgede "Helikopterin bulunduğu yer, kaza meydana geldikten sonra 25.03.2009 tarihinde saat 16.25'te kurumumuzca yapılan yer tespiti sonucunda ilgili mercilere bildirilen yer bilgisi ile birebir örtüşmektedir..." deniliyor.

Tam 48 saat boyunca farklı bölgelerde aranan ve bir türlü bulunamayan enkazın yer tespitine ilişkin soru işaretleri de kalkmış oldu.

BBP, ABD'DEN UZMAN GETİRTİYOR

Olayla ilgili tartışmalar sürerken BBP yönetimi olayı araştırmak üzere komisyon kuruyor. Yazıcıoğlu ailesinin de suikast kuşkusu taşıdığı belirtilen kaza ile ilgili olarak Genelkurmay, MİT, Emniyet ve Ulaştırma Bakanlığı ile de temasa geçileceği belirtildi.

"Suikast delili de yok, olmadığı delili de" diyen BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, olayın çok yönlü biçimde araştırılacağını belirtti. Çayır'ın verdiği bilgiye göre; BBP'nin davet ettiği ABD ve Almanya'dan uzmanlar pazartesi Türkiye'ye gelecek ve jandarma ve emniyetten bağımsız çalışacak. Parti içindeki komisyon kazanın, "zaman, yer ve oluş şekli" ile ilgili kuşkuların tamamı değerlendirilecek.

Kaynak: Sabah

banner53
Yorumlar (2)
EBU HUSEYIN 12 yıl önce
Rahmetli Muhsin Yazicioglunu bildikleri seyler tahminim suanda politka arenasinda olan ve hatta askeriyenin içindeki onemli kilit noktalardaki ismler ve dolaplari çok iyi biliyordu. Konusmasi çok buyuk bir tehlike idi'ki insafsizca oldurldu. tabiki yanindaki kisilerde bundan nasibini aldi.
Ergenokon iceberg'in gorunmeyen kismi çok onemli ve buyuk vede tehlikeli.(Uluslararasi iliskiler)
Kemal Sarı 12 yıl önce
Kazadan bir saat sonra yer tespit edilmiş ve resmen bildirilmiş. Bu nasıl ihmal, nasıl karartma veya nasıl bir gözdağı. Peki bu kurum günlerce helikopter enkazının bulunamadığını duymamışmı, neden olayın sıkı takipçisi olmamış, sekiz gün sonra ben bildirmiştim diye açıklıyor.
Bu konuda hala yetkililer neden bir açıklama yapmıyor. BBP'den de ses çıkmıyor. İkinci helikopter iddiaları da var. Artık telefonda konuşanın gerçekten İsmail Güneş mi olduğundan da şüpheye düşmeye başladım. Bazı görgü şahitleri helikopterin ağaçları yalpalayarak gittiğini söylemişler, fakat telefon konuşmalarında helikopterin nasıl düştüğü konusunda bir konuşma yok. Galiba bilgi kirliliğine karışan ve ihmali görülen her kişinin apar topar alıp çarpraz sorgulaya alınmaları lazım, rütbe ve mevkileri ne olursa olsun...
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?