banner39

Bu belge İsrail'i zor duruma düşürecek

İsrail'in 'güvenlik gerekçesiyle' işgal ettiği ve ambargo uyguladığı Gazze'ye yönelik politikalarının altında başka bir neden ve suç çıktı.

Arşiv 10.06.2010, 17:25 11.06.2010, 07:42
Bu belge İsrail'i zor duruma düşürecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'de ele geçirilen yeni bir resmi  belgeye göre Gazze sınırına örülen duvarın güvenlik meselesinden dolayı değil ekonomik açıdan Gazze'de seçimle iktidara gelen Hamas hükümetini zor duruma düşürecek bir hamle olduğu ortaya çıktı.

Gazze sınırında 'abur cubur' diye tabir edilen yiyeceklerin içeri sokulmasına izin veren İsrail'in Gazze ambargosunu Hamas hükümetini devirmek için planlandığı ortaya çıktı.

İsrail İnsan Hakları Derneği Gisha (Gişa), Gazze'ye yardım götüren filoya yönelik saldırısıyla uluslar arası gündemde yer bulan Gazze sorununa ilişkin önemli bir belge ele geçirerek ambargoya farklı bir açıdan bakılmasını sağladı.

Gişa yetkilileri İsrail'in 2009 yılının Ocak ayında yapılan saldırıda da gerekçe oluşturmaya çalıştırdığı 'güvenlik' sorunun Gazze'ye uygulanan ambargonun nedeni olmadığını belirtti. Gişa Yetkilileri seçilmiş bir Hamas hükümetini seçmenine karşı zor duruma düşürmek için tüm Gazze'ye ambargo uyguladıklarının belirtildiği İsrail hükümetine ait bir belgeyi ele geçirdiklerini kaydetti.

Gisha yetkilileri, ortaya çıkan bu yeni belgeye göre İsrail'in sadece Hamas'a değil Hamas'a oy veren ya da vermeyen tüm Filistinlilere yönelik kollektif bir suç işlediklerini açıkladı.
 

banner53
Yorumlar (2)
Abu Usame 11 yıl önce
Yahudiyi zor duruma düşürecekk ??

Böyle bir beklenti içerisinde olmak !!

ve Zulumde birleşmiş uluslar topluluğunundan MEDET ummak..

:)
AmaTT 11 yıl önce
ekli linkte Gazze hususunda ilginç bir yorum var, Goldstone raporunda da İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'yı birbirinden ayırma yönünde planları olduğu yazıyordu bana onu hatırlattı buyrun sizde okuyun.

http://haber.sol.org.tr/dunyadan/israil-den-cok-farkli-yorum-haberi-29536
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?