banner39

Bu da dünyanın en pahalı gazetesi

Azadiya Welat, Dünyanın en pahalı gazetesi, 1080 lira 50 kuruş'a satılan Kürtçe gazete olduğu ortaya çıktı.

Arşiv 13.02.2010, 03:41 13.02.2010, 03:41
Bu da dünyanın en pahalı gazetesi


Dünyanın en pahalı gazetesi Kürtçe bir gazete: Azadiya Welat. Piyasada 50 kuruş, cezaevinde 1080 lira 50 kuruş. Bindirimli fiyat, cezaevinde iletişim hakkını kullanmak isteyenlere özel...

Basit bir matematik sorusu: Piyasada 50 kuruşa satılan bir gazetenin cezaevi kapısından içeri girince fiyatının 2 bin 160 kat değer kazanması için nasıl bir formül kullanırsınız?

Bu soruya verilebilecek doğru cevap olmadığını düşünüyorsanız yanıldınız. Çünkü Van F tipi Cezaevi yönetiminin bu soruya iki aşamalı bir formül bulduğu ortaya çıktı: 12x90=1080, 1080/0.50=2160

Demokrasilerde çareler bitmez!
Van F tipi Cezaevi yönetimi bu ‘dâhiyane’ formülünü, PKK tutuklusu İskender Kahraman’ın Azadiya Welat’ı (Özgür Ülke) düzenli okumak istemesi üzerine geliştirdi. Kahraman’ın günlük Kürtçe gazete talebi ‘yasak’ denilerek bir çırpıda geri çevrilemedi. Çünkü 5271 sayılı kanunun 62/1 maddesi tutuklu ve hükümlülere süreli ve süresiz yayınların bedelini ödemeleri durumunda verilmesini düzenliyordu.

Cezaevi yönetimi doğrudan reddedemediği Azadiya Welat gazetesi talebini Van Cezaevi İnfaz Hâkimliği’ne ileti. İnfaz Hâkimliği ise verdiği enteresan kararında, tutukluya teslim edilmesi istenen gazetenin her sayfasının tercümesinin yapılması gerektiğini vurguluyor ve sayfa başına 90 TL tercüman bedeli olmak üzere 12 sayfalık gazete için toplam 1080 TL ödemediği için tutukluya Azadiya Welat gazetesinin verilemeyeceğine hükmetti. Bu kararla sadece gazetenin cezaevine girmesi engellenmiş olmadı, Azadiya Welat, dünyanın en pahalı gazetesi unvanını da hak etti.
Bu karar uygulanabilseydi, piyasada 50 kuruşa satılan gazete, cezaevi kapısından içeri girip talep eden tutukluya ulaştırılıncaya kadar tam 2 bin 160 kat değer kazanmış olacaktı. Üstelik bu karar, Azadiya Welat’ın kapatma ve yazıişleri müdürlerine üst üste verilen hapis cezalarıyla kıskaca alınmasının yanı sıra, cezaevlerine girişinin de engellendiğini ortaya çıkardı.

AİHM’de dava açtı
İskender Kahraman, Van Cezaevi İnfaz Hâkimliği’nin bu kararı kendisine tebliğ edildikten sonra Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti. İnfaz Hâkimliği’nin kararına yapılan itirazı inceleyen Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi, itirazı geri çevirdi.
Tutuklu İskender Kahraman 12 sayfa olarak yayınlanan Azadiya Welat Gazetesi’ni okumak için her gün 1080 TL’yi Cezaevi Eğitim Kurulu’na ödemek zorunda olmasının hukuk dışılığına dikkat çekti. Kahraman, ‘Anadilde iletişim ve haberleşme hakkının ihlal edildiği’ gerekçesiyle avukatı aracılığıyla AİHM’ye başvurdu.

Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?