banner15

Bu da İsrail'in HSYK'sı: Ajanlara hakimleri veto hakkı

İsrail Hakimler Seçim Komitesi, istihbaratçılara yargıda fiilen veto hakkı tanıdı. ŞinBet'in reddettiği kişi hakim olamayacak.

Bu da İsrail'in HSYK'sı: Ajanlara hakimleri veto hakkı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail iç güvenliğinden sorumlu istihbarat teşkilatı Şin Bet'e eşi görülmemiş bir kararla hakimlerin atanması konusunda fiilen veto hakkı verildi.

Ülkedeki liberalleri ve insan hakları savunucularını ayağa kaldıran karar,  İsrail Hakimler Seçim Komitesi tarafından alındı.

İsrail'in Arap azınlığı ve liberal isimlerin hakim olmalarını neredeyse imkansız hale getireceği ifade edilen veto hakkı, ülkedeki sivil hakları savunan örgütler tarafından "skandal" olarak nitelendi.

Eski milletvekili Zahava Galon ise, "Her yerde Big Brother olan bir çeşit polis devletine dönüyoruz. Bir yargıç Şin Bet'in testlerini geçmek zorunda değildir. Bu yapılmaması gereken bir şey" dedi.

İsrail'de Hakimler Seçim Komitesi üyeliği kısmen iktidardaki koalisyon tarafından belirleniyor ve Netanyahu hükümetinin Anayasa Mahkemesi'nin gücünü kısıtlamak için yaptığı atamalarla daha ırkçı bir yapı haline dönüştü.

İstihbarat teşkilatı Şin Bet'e verilen bu eşi görülmemiş yetkinin gerekçesi ise "devlet güvenliği.."

Yargının, anayasasında yer almayan sivil hakları savunma gücününelinden alınmasına yönelik bir çaba olarak görülen "ajanlara veto hakkı", İsrail güvenlik güçlerinin ulaşamadığı yargıdaki "son kale" olarak nitelenen Anayasa Mahkemesi'ne de böylece uzanmış oldu.

Seçim Komitesi'ne yeni atanan ırkçı milletvekillerinden Uri Ariel, Şin Bet'in hakim adaylarını denetlemesinin gerekli olduğunu, "çünkü hakimlerin devlet güvenliğini etkileyebilecek gizli belgeleri" incelediğini iddia etti.

Araplar ve Filistinliler ise, son kararın kendilerini artık şaşırtmadığını, İsrail istihbaratının zaten üst makamlara atanan yetkilileri ve Arap okullarındaki eğitimcileri denetlediğini söylüyor. Onlara göre bu karar sadece varolan bir rolün açıkça kabul edilmesi..

Şin Bet daha önce de böyle bir yetki için talepte bulunmuş ancak reddedilmişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2009, 16:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35