banner39

Bu da 'Kur'an Akademisi'

Fas'ta çocuklar arasında düzenlenen "Kur'an-ı Güzel Okuma Yarışması" büyük beğeni topluyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bu da 'Kur'an Akademisi'

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Fas Televizyonu 2. kanalında Ramazan dolayısıyla yayınlanan ve Fas Vakıflar ve İslami İşler Bakanlığı'yla koordineli olarak düzenlenen "Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması" büyük beğeni topluyor.

 

Yarışmaya ilginin yoğun olması nedeniyle programı "Kur'an Akademisi" olarak adlandıran Faslı basın mensupları, televizyonlarda yayınlanan "Star Akademisi" benzeri şarkı, türkü ve güzellik yarışmalarına karşı bu tür yarışma programlarının çokça yapılmasını talep ettiler.

 

İzleyici rekoru kırdı

 

Faslı gazeteci Abdurrezzak el-Hayyan, Kur'an Akademisi denemesinin bu tür programların izleyici toplamadaki başarısını ispat ettiğini belirtti. El-Hayyan, diğer Arap kanallarına göre izleme oranı oldukça düşük olan Fas kanallarında böyle bir başarının nadir olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Ramazan süresince devam eden Kur'an Akademisi yarışma programında ilk üçe girenlerin Ramazan ayının 27. gecesi ilan edileceği bildirildi. Programda, Fas'ın çeşitli vilayetlerinde, o vilayetlerdeki alimlerin gözetiminde Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışmaları düzenlenerek sonuçlar vilayetteki bir camide ilan ediliyor.

 

Her vilayetten yüzlerce çocuğun kaıldığı yarışma sonrası Fas 2. kanalı kameraları kazanan çocukları aileleri ile birlikte tanıtıyor. Daha sonra her vilayette dereceye girenler 2. kanalın Ed-Daru'l Beydâ (Kazablanka)'daki merkez binasında bir araya gelerek yarışıyorlar ve 3 kişiden oluşan hakem kurulu tarafından, yarışmanın Fas genelindeki birinci, ikinci ve üçüncüleri belirleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?