banner39

Bu deniz yılanları elektrik üretiyor

Dünyada alternatif enerji kaynakları yaygınlaşıyor. Türkiye'den sonra İrlanda'da da farklı bir yöntemle dalgadan elektrik üretiliyor.

Arşiv 06.10.2009, 13:51 06.10.2009, 13:51
Bu deniz yılanları elektrik üretiyor


Mücahid Yıldız/Dünya Bülteni - Almanya

Avrupa çevreyi karbondioksitle kirleten enerji üretim yolları yerine alternatif üretim usulleri arıyor. Bunlardan biri de 'Pelamis' yani deniz yılanı adı verilen proje. İrlanda sahillerinde denize yerleştirilen çelik borular deniz dalgasının meydana getirdiği akıntıdan yararlanarak elektrik üretiyor.

Her biri bir hızlı tren uzunluğunda olan çelik boruların yakaladığı deniz dalgaları hidrolik jeneratörlerle elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Henüz proje geliştirme aşamasında ve maliyeti rüzgarla elde edilen enerji masrafının iki misli. Ancak E.on yetkilileri 2020 yılına kadar bu projenin alanında en verimli metod olacağını iddia ediyor.

TÜRKİYE'DE DE DALGADAN ELEKTRİK ÜRETİLİYOR

Dalgaların dikey hareketini kullanarak elektrik enerjisi üretimi çalışmaları Sakarya'nın Karasu ilçesi açıklarında devam ediyor. Türkiye Elektromekanik Sanayi (TEMSAN) ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) işbirliğiyle kıyı kesimindeki yerleşim birimlerinin elektrik ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla 2 yıl önce başlatılan projede Mart ayında ilk defa elektrik üretimi başarıyla gerçekleştirilmişti.

Denize yerleştirilen 5 duba ve bir jeneratörden oluşan sistem, dalgaların dikey hareketini elektrik enerjisine çevirerek günde ortalama 5 kilovat saat elektrik enerjisi üretiyor.

Proje Danışmanı Hasan Ali Coşkun Anadolu Ajansı'na şu açıklamayı yapmıştı:

''Dünyada ilk kez mobil olarak uygulanan sistem başarıya ulaştı. Dünyada şu anda kullanılan sistemler deniz dibine sabitlenmiş sistemlerdir. Bizim sistemimiz ise deniz tabanıyla bağlantılı değil, suyun alçalması ve azalmasından bağımsız olarak enerjiyi problemsiz olarak üretme özelliğine sahip. Gemi trafiğini engelleyen, çok uzun metrajlarla uygulanan dünyadaki örneklerinden çok daha iyi özelliklere sahip bir sistemdir.

Çevreci bir sistem olması, rüzgar enerjisi üretiminde olduğu gibi gürültü ve fiziksel ortamdaki kirliliği olmayan enerji biçimi olması, güneş enerjisi üretimine göre maliyetinin ucuz olması, ilk defa bizim uyguladığımız teknikle mobil enerji santrali olması nedeniyle çok avantajlı bir sistem. Sistem mobil olduğu için dalganın daha çok olduğu bölgelere taşınabiliyor.''

İLGİLİ HABER: Deniz dalgalarından elektrik üretiminde sona gelindi

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?