banner15

Bu Kez Kızılderili Katliamını Gündeme Getirecek

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ve Bolivya Devlet Başkanlığı seçimini kazanan Evo Morales ile telefonla görüştü. Morales, ''Sizinle, büyük güçlerin, Amerika'nın yerli h

Bu Kez Kızılderili Katliamını Gündeme Getirecek

İran öğrenci ajansı İSNA'nın haberine göre Ahmedinejad, Castro ile yaptığı telefon görüşmesinde, iki ülke arasındaki dostane ilişkilere işaret etti ve bu ilişkinin devam etmesini istedi. ''İran'ın nükleer programı konusundaki tutumu ve büyük güçler karşısındaki direnişi dolayısıyla'' Castro'yu tebrik eden Ahmedinejad, İran'ın bütün halk hükümetlerinin yanında olduğunu söyledi. Küba lideri Castro da ''İran'ın gün geçtikçe ilerlediğini ve bu sayede büyük güçler karşısında direndiğini'' kaydetti. İran ve Küba arasındaki iyi ilişkilerin bütün Latin Amerika ülkelerinin yararına olduğunu ifade eden Castro, barışçı nükleer teknolojinin İran'ın hakkı olduğunu ve nükleer teknolojinin büyük güçlerin tekelinde olmasına da karşı çıktıklarını belirtti.
   
Mahmud Ahmedinejad, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ile görüşmesinde de ''İran olarak bütün tecrübe ve olanaklarını Venezuela halkına aktarabileceklerini'' söyledi. Hugo Chavez ise İran, Venezuela ve Bolivya'daki zengin petrol ve gaz rezervlerine işaret ederek, üç ülkenin enerji konusunda işbirliği yapması gerektiğini vurguladı. Ahmedinejad, Bolivya Devlet Başkanlığı seçimini kazanan Evo Morales ile yaptığı telefon görüşmesinde de Bolivya'da halk hükümetinin işbaşına gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. ''İran her zaman Bolivya halkının yanında olacaktır'' diyen Ahmedinejad, Morales'i devlet başkanlığına seçilmesi dolayısıyla tebrik etti ve ''Sizinle, büyük güçlerin, Amerika'nın yerli halkına yaptıkları zulüm konusunda görüşmek istiyorum'' diye konuştu. İran'ın enerji alanında tecrübelerinden yararlanmak istediklerini ifade eden Morales de Ahmedinejad'ı devlet başkanlığı yemin törenine davet etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48